Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Alerjiler Neden Olur ? Hangi Mevsimlerde Sık Görülür ?

  • 06 Haziran 2021
  • Alerjiler Neden Olur ? Hangi Mevsimlerde Sık Görülür ? için yorumlar kapalı
  • 83 kez görüntülendi.
Alerjiler Neden Olur ? Hangi Mevsimlerde Sık Görülür ?

Hastalıklara karşı gözeten, patojenleri ve ur hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamı biçiminde ifade edilen bağışıklık sisteminin düzgün çalışması hayati ehemmiyet taşıyor. Bu işleyiş sırasında bağışıklık sistemi, bedene ait olmayan rastgele bir maddeye, alerji ismi verilen bir tepkin gösterir. Bu tepkine neden olan maddelere ise alerjen denir. Alerjenler bireyden bireye değişiklik gösterir, başka bir deyişle bir […]

Alerjiler Neden Olur ? Hangi Mevsimlerde Sık Görülür ?Hastalıklara karşı gözeten, patojenleri ve ur hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamı biçiminde ifade edilen bağışıklık sisteminin düzgün çalışması hayati ehemmiyet taşıyor. Bu işleyiş sırasında bağışıklık sistemi, bedene ait olmayan rastgele bir maddeye, alerji ismi verilen bir tepkin gösterir. Bu tepkine neden olan maddelere ise alerjen denir. Alerjenler bireyden bireye değişiklik gösterir, başka bir deyişle bir bireyde alerjiye neden olan madde, başka bir bünyede alerjik tepkiye neden olmayabilir. Bazı fertlerin alerji yatkınlığı olmazken, bazı fertler alerjiye daha çok yatkın olur. Alerji yatkınlığı olan fertlere “atopik” ismi verilir.

Alerjiye neden olan bir hayli madde arasında; bazı besin mahsulleri, ilaçlar, evcil hayvanlar, konut ve toz akarları, arı sokması, nikel ve bazı takılar, fındık, yumurta, süt, fıstık, mantar, güneş, baharatlı besinler, lastik, kauçuk gibi maddeler ve küf sporları vardır. Bu maddelerin çoğu natürel ve sıradanda insan bedenine hasarlı olmayan maddeler olmalarına karşın, atopik fertlerin bağışıklık sistemleri bu maddelere karşı tepkin oluşturur. Stres, kimyevi maddeler, hava lekeliliği, katkı maddeli besinler ise alerji görülme sıklığını artıran etkenler olarak belirtiliyor. Bununla beraber uzmanlar, alerji tehlikeyi taşıyan bir grubun da sarih deri rengine sahip ve nemli yerlerde yaşayan şahıslar olduğunu ifade ediyor.

Alerjiler Neden Olur ? Hangi Mevsimlerde Sık Görülür ?Alerji Kalıtsal Bir Vaziyettir

Uzmanlar, atopinin bir hastalık olmadığını ve bununla beraber kalıtsal olduğunu belirtiyor. Başka Bir Deyişle anne ya da babadan birinde alerji varsa, çocukta da bu rahatsızlık yüksek olasılıkla görülmektedir. Her ne kadar bir hastalık olarak anılmasa da, ferdin yaşam niteliğini oldukça etkilediği için birtakım negatifliklere neden olabiliyor.

Gelişmiş ve büyümekte olan ülkelerde alerji görülme sıklığının daha yüksek oranlarda olduğunu belirten uzmanlar, en sık görülen ve en ehemmiyetli alerjilerin; astım, alerjik nezle, yiyecek ve ilaç alerjileri ve atopik dermatit olduğunu ifade ediyor.

Alerji, insan yaşamını ve yaşam niteliğini ehemmiyetli miktarda etkileyen bir vaziyettir. Cemiyet içinde, dükkanında, sosyal etraflarda ferde rahatsızlık veren alerji, performansın düşmesine ve konsantrasyonun eksilmesine neden olur. Bu da ferdin bir hayli alandan kendini soyutlamasına, dolayısıyla zafer ve faydasının da eksilmesine neden olabilir. Misalin toz alerjisi olan insanların buna bağlı olarak burun eti şişer. Bu da soluk alma meselelerine ve uyku bozukluklarına neden olarak; unutkanlık, konsantrasyon eforluğu gibi zincirleme birtakım neticelere yol açar ve yaşam niteliğini son derece negatif tesirler. Bu sebeple alerjisi olan fertlerin neye alerjilerinin olduğunu öğrenmeleri, kendilerini bu maddelerden gözetmelerini sağlayarak yaşamlarının alerji suratından negatif etkilenmesinin önüne geçecektir. Dolayısıyla atopik fertlerin neye alerjileri olduğunu öğrenmeleri ve bu rahatsızlıkla alakalı farkındalığa sahip olmaları bu sebeple çok ehemmiyetlidir.

Alerjiler Neden Olur ? Hangi Mevsimlerde Sık Görülür ?Alerji Neden Bahar Mevsimlerinde Daha Sık Görülür?

Sık görülen alerji cinslerinden biri de yarıyılsal görülen bahar alerjileridir. Bir Hayli ferdin alerjisinin bahar mevsimlerinde görülme sıklığını çoğalıyor olmasının temel sebebi, bahar aylarında havaya nebatlardan, çiçeklerden ve ağaçlardan karışan; rüzgarlar, böcekler ve arılar yoluyla da etrafa yayılan polenlerdir. Bahar alerjileri burun tıkanıklığı, burun akıntısı, soluk darlığı, gözlerde sulanma gibi bulgularla kendini gösterir.

Polen alerjisinin negatif neticelerinden biri de uzun sürebilmesidir. Polen alerjileri mevsimsel olduğu için, alerjinin görülme süresi günler ve hatta haftalar sürebilir. Bahar alerjisi yaşayan fertlerin bir ekip önlemler alması, alerjinin tesirlerini minimize edebilir. Uzmanlar pencerelerin sık sık açılmamasını ve konutların öğleden sonraki müddetlerde havalandırılması gerektiğini vurguluyor. Bunun sebebini ise polenlerin daha çok sabahın erken saatlerinde havaya yayılıyor olması biçiminde açıklıyorlar. Ayrıca çok gerekmedikçe dışarı çıkılmamasını, muhtemelse polen maskesi takılmasını, gözleri örten güneş gözlüklerinin kullanılmasını öneriyorlar. Dışarıdan konuta gelindiği zaman da elbiselerin ve vücudun yıkanmasının polenlere daha az maruz kalınması için alınabilecek ihtiyatlardan olduğu ifade ediliyor. Alınacak bu önlemler alerjiyi tamamen ortadan kaldırmasa da, alerjinin tesirlerinin büyük oranda eksiltilebileceği vurgusunu yapıyorlar.

Alerjik Nezle Nedir?

Bağışıklık sistemi sayesinde kendi kendini gözetebilen insan bedenine, dışarıdan rastgele bir madde girdiğinde natürel bir korunma sistemi geliştirerek bu korumayı reelleştirir. Alerjik nezlede de gidişat aynıdır. Toz, polen gibi yabancı maddeler burun mukozasına temas ettiği zaman, burun ve gözlerde kaşıntı, boğaz kaşıntısı, burun akıntısı, aksırma, gibi tepkilere neden olur. Bu gidişata alerjik nezle, alerjik rinit başka bir deyişle burun cerahati, öteki ismiyle saman nezlesi ya da yaz nezlesi ismi verilir. Bunlardan değişik olarak; küf, konut tozları ve akarları, hayvan tüyü, böcekler, evcil hayvan beslemek de alerjik nezlenin öteki sebepleri arasında sayılabilir.

Alerjik Nezlenin Rehabilitasyonu Muhtemel mi?

Fertlerin yaşam niteliğini düşüren ve sosyal etraftan kısıtlayan, çalışma ya da mektep hayatında bereketi negatif etkileyen sağlık problemlerinden biri olan alerjik nezlenin rehabilitasyonunun muhtemel olduğu belirtiliyor. Bunun için yapılması gereken ilk iş hekime müracaat etmek. Muayene sonrası alerji tanısı konduktan sonra rehabilitasyon yöntemi tanımlanıyor. Alerji rehabilitasyonunda öncelikle bedenin tepki göstermesine neden olan alerjen madde tespit ediliyor. Alerjen maddenin tespitinin ardından izlenecek yol;
1- Alerjen maddeye maruz kalmamaya çalışmak,
2- İlaç rehabilitasyonu,
3- Aşı rehabilitasyonudur.

Alerjiler Neden Olur ? Hangi Mevsimlerde Sık Görülür ?Neye Alerjimiz Var?

Alerjen maddenin tespiti için kullanılan yöntem kollardan ya da kandan yapılan testlerdir. Kollardan yapılan testlerde alerjiye neden olabilen maddeler kola uygulanarak alerjen madde tespit ediliyor. Genellikle alerjen maddenin tespitinin güç olması ya da birden fazla maddeye alerji olunması gidişatında alerjenden uzak durulmasının muhtemel olmasının güç olduğu belirtiliyor.

Alerjenden uzak durulmasının dışında ilaç rehabilitasyonu da muhtemel. Yapılan testlerle alerjen maddenin tespitinin muhtemel olmadığı gidişatlarda, hekim ilaç rehabilitasyonuna başlıyor. En az 2 ay ilaç rehabilitasyonuna devam ediliyor. Rehabilitasyonda kullanılan ilaçlar antihistaminler başka bir deyişle alerjide ortaya çıkan madde olan histamini azaltmaya müteveccih kullanılan ve genellikle çok faydalı olduğu belirtilen ilaçlardır.

Bunun dışında uygulanan aşı rehabilitasyonunda yöntem; alerjen maddenin düşük dozlardan başlanıp giderek artan dozlarda hastaya verilmesidir. Temel mana ise, alerjiye neden olan maddeyi bedene tanıtmak ve bedenin tepkin göstermemesini sağlamakla beraber her zaman nasihat edilen bir metot değildir.

İlaç rehabilitasyonundan da netice alınamazsa son düzey olarak cerrahi müdahale ile rehabilitasyon yoluna gidilebiliyor. Alerjik olmayan sebeplerle de alerjiye benzeyen vaziyetler ortaya çıkabilir, burun kemiğinde çarpıklık gibi. Bu çarpıklık burun tıkanıklığına ve soluk almada güçlüğe neden olduğundan alerjiyle karıştırılabilir. Dolayısıyla cerrahi müdahale de burundaki yapısal meselelerin düzenlenmesi, bu meseleleri ortadan kaldırmaya destekçi olacaktır. Muhtemelse en kısa zamanda rehabilitasyon olunması yaşam niteliğini artırmada büyük rol oynayacaktır.

Alerjiler Neden Olur ? Hangi Mevsimlerde Sık Görülür ?Atopik Fertler Nelere Dikkat Etmeli?

Alerji olan şahısların konutlarını ve yaşam alanlarını revize etmeleri gerekir. Alerjiye neden olabilecek her şeyden uzak durmaları ehemmiyetli miktarda katkı sağlayacaktır. Bunun için uzmanların tekliflerinin dikkate alınması ehemmiyetlidir. Uzmanlara göre halı tercihinde sentetik halı ya da kilim seçim edilmesi ve en az ayda bir yıkanması gerekiyor. Yün, kuş ya da kaz tüyünden uzak durulmalı, bunların yerine pamuk mahsuller seçim edilmeli. Yaşam alanları arınılmalı, parfüm, deodorant, naftalin gibi maddeler kullanılmamalı, yatak odasında çiçek ve konutta evcil hayvan bulundurulmamalı ayrıca bol su içilmelidir. Ayrıca alerjiye neden olan besinlerden de uzak durulmalıdır.

Yazar:Mehtap Özdemir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ