Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Alaska Kurbağalarının Soğukla Sınavı

  • 23 Eylül 2021
  • Alaska Kurbağalarının Soğukla Sınavı için yorumlar kapalı
  • 42 kez görüntülendi.
Alaska Kurbağalarının Soğukla Sınavı

İnsanların ebedilik veya daha uzun müddet sıhhatli yaşamak, şu an için kesin rehabilitasyonu yapılamayan hastalıklardan kurtulabilmek gibi merak ve araştırmaları daha öncekine dayanır. Bilim ve tıp dünyasında bazı insanların dondurulup seneler sonra yine çözdürülerek hayata döndürülme, ileri teknolojik büyümeler varlığında rehabilitasyon edilebilme kısmeti üzerinde yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Bilim insanlarını bu mevzuda yüreklendiren şey Alaska kurbağaları ya […]

İnsanların ebedilik veya daha uzun müddet sıhhatli yaşamak, şu an için kesin rehabilitasyonu yapılamayan hastalıklardan kurtulabilmek gibi merak ve araştırmaları daha öncekine dayanır. Bilim ve tıp dünyasında bazı insanların dondurulup seneler sonra yine çözdürülerek hayata döndürülme, ileri teknolojik büyümeler varlığında rehabilitasyon edilebilme kısmeti üzerinde yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Bilim insanlarını bu mevzuda yüreklendiren şey Alaska kurbağaları ya da ağaç kurbağaları gibi bazı kurbağaların ağır kış soğuklarında bedenlerinin donması ve bundan hasar görmeden yine çözünüp yaşamlarına devam etmesidir.

Suyun Katı Hali

İnsAlaska Kurbağalarının Soğukla İmtihanıan bedeninin % 70 kadarı sudan oluşmuştur. İnsan bedeninin banal sıcaklığı 36,5 ya da 37 santigrat derecedir. Beden sıcaklığı 31 veya 32 santigrat derecenin altına indiğinde donma asıllaşır. Donma vaziyetinde insan komaya girecek, solunum ve dolaşım, dokularda biyokimyasal tepkinler duracak, canlılık kaybedilecektir. Su donduğu zaman kristalleşip genleştiğinden dolayı hücre çeperi dağılınıp proteinler bozulacak, dokular hasar görecek, kan damarları da ufalanacaktır. Ancak, insanın ya da başka bir canlının çok özel şartlarda dondurulması ile bu hasar ortadan kaldırılabilmektedir.

Meçhul Bir Tarihi Beklemek

Dünya üzerindeki tıbben ölü kabul edilen 230 insan bedeni özel bileşiklerle dondurulmuş olarak, sıcaklığı -196 santigrat dereceye düşüren, içi akışkan nitrojenle dolu silindir kaplar içerisinde tıbbın ve nano teknolojinin ilerlemesini ve yine dirilip rehabilitasyon olabilmeyi beklemektedir. 1965 senesinden beri bu cins araştırmalar yapılmaktadır.

Alaska Kurbağaları Donuyor

Ağaç kurbağası ya da orman kurbağaları diye de öğrenilen bu kurbağalar kış aylarını öteki canlılardan çok daha değişik geçirmekte, dondurucu soğuklarda kendisi de donmakta, havaların ılımasıyla beraber erimekte ve yeniden yaşamlarına banal bir biçimde devam etmektedir. Bu kurbağalar yaşadıkları civarlarda bulunan yapraklı nebatların altında ya da toprağın yüzeyinde kalarak etraftaki dallar, ağaçlar ve toprak gibi donmaktadır. Donmuş kurbağalar yine eridiğinde kalpleri atmaya başlamaktadır.

Natürel Antifriz

PAlaska Kurbağalarının Soğukla İmtihanıeki, bu nasıl olabilmektedir. Bilim insanlarının araştırmaları bu cins kurbağaların kanında natürel olarak bir antifriz sisteminin varlığını ortaya çıkarmıştır. Tıpkı kış aylarında donmaması için vasıtaların sırça silme ve motor soğutma sularına, radyatöre ilave edilen özel üretilmiş antifriz akışkanlar gibi. Taşıt kullananların iyi bildiği gibi antifriz ilave edilmezse sular donma sıcaklığına geldiğinde genleşecek, tazyik oluşturup vasıtanın iç parçalarını çatlatacaktır. İşte bu risk suya antifriz ilave edilerek önlenmektedir. Etilen glikol, metanol, etanol gibi maddeler antifriz olarak kullanılmaktadır. Antifrizler akışkanların donma derecesini düşürmekte, kaynama noktasını ise yükseltmektedir. Antifrizler bu özellikleri ile radyatör suyunun fazla yaz sıcaklarında kaynamasını da önlemektedir.

Donma Sıcaklığı Düşürülebilir

Suyun donma noktası 0 santigrat derece iken su ile karıştırılmayan saf antifrizler -10 ya da -12 santigrat derecede, antifrizle karıştırılmış suların donma sıcaklığı ise -25 ile -37 santigrat dereceye kadar inebilmektedir. Suyun kaynama noktası ise 100 derece olmasına karşın antifrizli sular ancak 100 derecenin üzerine çıktığında kaynamaktadır. İşte kurbağaların donması vaziyetinde hasar görmemelerinin nedeni hücreler arası sular donduğunda, bedenlerinde düşük donma noktasına sahip antifrizli çözeltilerin oluşmasıdır.

Kış aylarında hava sıcaklığının -45 santigrat derecelere kadar düşebildiği Kuzey Amerika ve Kuzey kutbuna yakın coğrafik bölgelerde yaşayan Alaska kurbağaları donduğunda gözleri matlaşmakta, bedenleri katılaşmakta, soluk alamamakta, asapsal faaliyetleri durmakta, kalpleri çalışmamakta, kan dolaşımları durduğu için oksijen ve gıda taşınmamakta, madde alışverişi olmamaktadır. Başka Bir Deyişle tıbben ölü sayılırlar ya da vefata an yakın gidişattadırlar. Elinize aldığınızda bir kaya gibidirler. Buna kış uykusu ismi de verilmektedir. Birkaç ay bu biçimde kalabilen kurbağalar günlerin uzayıp toprağın ve havanın ısınmasıyla 24 saat gibi bir zaman diliminde çözünerek yaşam işlevleri geri dönebilmektedir. Kurbağaların çözünme olayı sırasında ilk olarak kalpleri atmaya başlar ve seri bir biçimde soluk alıp verirler. Donma olayı uzun sürmüş ve şiddetliyse çözünme süreci azıcık daha uzayabilmektedir.

Glikozun Salgısı Çoğalıyor

ŞAlaska Kurbağalarının Soğukla İmtihanıiddetli soğuklar geldiğinde havada oluşan buz kristallerinin kurbağaların tenine temas etmesiyle öncelikle tenleri donmaktadır. Bundan sonra kanlarındaki bir özel protein çeşidi kandaki suyun donmasını sağlamaktadır. Buz oluştukça dokulardaki suyun % 70lik bir kısmını emmekte, karaciğerler de bol ölçüde glikoz salgılamaktadır. Hücreler suyunu kaybederken içinde artan glikoz daha çok suyun dışarı çıkmasını yasaklamaktadır. Su kaybeden hücreler elbette ki bir ölçü büzülüp küçülmekte ve glikozdan dolayı yoğunlaşmaktadır. Bu yarıyılda kurbağaların bedenindeki glikoz ölçüyü neredeyse diyabetli başka bir deyişle şeker hastası olan bir insanın kanındakinden 50 kat fazladır. Artan glikoz seviyesi çözüldükten sonra birkaç güne kadar banale gelmektedir. Kanlarındaki glikoz ölçüyü de banale oranla 200 kat fazladır.

Yavaş Donma ve Galibiyet

Alaska kurbağalarında asıllaşan bu vaziyet hakimiyetli ve 2- 4 günü alabilen, yavaş ilerleyen bir donmadır. Bu surattandır ki hücreler bütün anlamıyla donmamakta, suyun bir kısmı korunmakta, büzülmemekte, hasar görmemektedir. Bu natürel bir antifriz mekanizmasıdır. Bu mekanizmanın 15.000 sene evvelinde yaşanmış olan Buzul Çağında evrimleştiği düşünülmektedir. Alaska ağaç kurbağalarının kış aylarında kendini dondurabilmesinin ve hayatta kalabilmesinin tek nedeni yalnızca glikoz değildir. Crayoprotektan isimli bazı kimyevilerin çoğalışı ile dokulardaki suyun donma noktası düşürülmekte, bu da hücrelerin büzüşmesini yasaklamaktadır.

Yalnızca Kurbağalar Donmuyor

Ağaç ya da orman kurbağalarından başka bazı özel kaplumbağalar, balıklar ve böcekler de soğuğa karşı böyle bir korunma mekanizmasına sahiptir ve metabolizmaları durma noktasına erişmektedir. Netice olarak canlılar ya yaşadıkları civara uyacak, ya özel mekanizmalarla kendilerini gözetecek ya da hayatta kalabilmek için etraf değiştirecek başka bir deyişle göç edecektir. Canlılar dünyasında kollanan özel vaziyetler insanların karşılaştıkları problemlere çözüm mevzusunda son derece esin vericidir.

Yazar:Müşerref Özdaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ