Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Alaşım Nedir ?

  • 26 Nisan 2021
  • Alaşım Nedir ? için yorumlar kapalı
  • 213 kez görüntülendi.

Alaşım, birinin metal olması koşulu ile en az iki elementin sentezinden oluşan bileşiktir. Bazı kaynaklarda bu tanım daha kısa olarak verilse de hayati bir yanılgı denilebilecek bir yanlışlık ile verilmektedir. Yanılgılı tanımın içinde “metallerin karışımı” olarak bir tariften bahsedilmektedir. Neredeyse hemen her yerde karşılaşabileceğimiz “dökme demir” bir alaşımdır ve metal ile ametal iki elementin demir […]

Alaşım, birinin metal olması koşulu ile en az iki elementin sentezinden oluşan bileşiktir. Bazı kaynaklarda bu tanım daha kısa olarak verilse de hayati bir yanılgı denilebilecek bir yanlışlık ile verilmektedir. Yanılgılı tanımın içinde “metallerin karışımı” olarak bir tariften bahsedilmektedir. Neredeyse hemen her yerde karşılaşabileceğimiz “dökme demir” bir alaşımdır ve metal ile ametal iki elementin demir ve karbon sentezinden oluşur. Bu karışımın büyük kısmını demir oluşturmaktadır ve oranı %85-90 gibi yüksektir. Bu surattan ana element olarak adlandırılır. Karışımlarda öbür elementler ise oransal olarak daha azdır ve bunlara alaşım maddeleri denir.

6475_alasim_ozellikleri

Alaşımın Tarihi

Alaşımlar teknolojik mahsuller ve buluşlar gibi görünse de hakikatinde imalatı dışında pekte yeni ve teknolojik sayılmazlar. Tarihsel araştırmalar ve bulunan metal alaşım maddelerin milattan evvelki devirlere uzanıyor olması, karbon ve demirin birleştirilerek, daha dayanıklı bir alaşım madde elde edildiğini kavrayabiliyoruz. Bugün, günümüzde bilgisayar hakimiyetli makineler ile istenilen seviyede ve nitelikte her cinsten alaşım yapılabilir. Bilim insanları üst seviyede çalışmalar ile hiç dinlemediğimiz alaşımlar üreterek, zorunlu endüstriyel lüzumları karşılamak üzere çalışmaktadır. Konut gereçlerinden, tıbbi alet ve aygıtlara, otomobillerden bilgisayarlara kadar, bir hayli civarda alaşım malzemeler kullanılmaktadır.

Alaşımların Özellikleri

Alaşımlar kendilerini oluşturan ana metallerden daha dayanıklı olurlar. Alaşımın imal emelleri arasında istenilen en büyük özellikte sağlamlıktır. Natürel demir madeni ile üretilmiş bir demir parçasına, dayanıklılık ve değişik özellikler ilave etmek için alaşım katkıları yapılarak çelik sağlamlığı, gümüş parlaklığı ve kauçuk elastikliği verilebilir. Bakır ve kalay elementlerinden tunç, bakır ve çinko elementlerinden pirinç, mermi ve kalay elementlerinden lehim oluşturulur ve en çok öğrenilen alaşım maddelerdir. Çelik çeşitleri, altın, gümüş gibi çok fazla maddenin ve elementin sentezi ile oluşan alaşımlar, karışımın muhtelif derecelerde ısıtılarak erime noktaları güzergahında karıştırılması ve dökülerek soğuması ile üretilir. Bu karışımlar alaşımlara değişik kıymetler de katar. Altın elementine katılan bakır ile hem renk hem de elastiklik ve sağlamlık kazandırılırken, değerlenmesi de sağlanır. Yüksek sıcaklık neticeyi karışımların tepkimeleri ile ana madde haricindeki alaşım maddeler, uçuculuk özellikleri ile kaybolarak geriye alçak demirin, fiziken bir başyapıta dönüşmüş kısmına bize vazgeçerler.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ