Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Alaca Baykuş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

  • 08 Ağustos 2021
  • Alaca Baykuş Nedir, Özellikleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 123 kez görüntülendi.
Alaca Baykuş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Baykuşlar hem ismiyle hem görünümüyle kuşların arasında en çok ilgi duyulanıdır. Başlarının üzerinde kulakların olması gereken yerde kedilerin kulağını anımsayan iki adet sorguç bulunmaktadır. Bu egece kuşlarının kuyrukları kısa ama kanatları uzundur. Dünyanın birçok yerine dağılmış olan baykuş cinslerinin bazıları kanatlarını açtığında iki kanat atasındaki uzunluğu bir adamın boyu kadar olabilmektedir. Bu cinslerden bkocaman da […]

8825_alaca_baykus_-_3Baykuşlar hem ismiyle hem görünümüyle kuşların arasında en çok ilgi duyulanıdır. Başlarının üzerinde kulakların olması gereken yerde kedilerin kulağını anımsayan iki adet sorguç bulunmaktadır. Bu egece kuşlarının kuyrukları kısa ama kanatları uzundur. Dünyanın birçok yerine dağılmış olan baykuş cinslerinin bazıları kanatlarını açtığında iki kanat atasındaki uzunluğu bir adamın boyu kadar olabilmektedir. Bu cinslerden bkocaman da Alaca Baykuş’tur. Alaca Baykuş nedir, özellikleri nelerdir diyorsanız tüm cinslerin ortak bazı özellikleri görülecektir. Kıvrık gagalı olan baykuşların pençeleri güçlüdür. Her pençede kancaya benzeyen tırnakları bulunur. Bu sebeple yırtıcı kuşlar denir.

Yuva Yaparlar Mı?

Baykuşların yuva yapma gibi bir içgüdüleri bulunmaz. Yumurtalarını doğrudan toprağın üzerine bırakır ve kuluçkaya uyurlar başka bir deyişle yumurtaların üstüne otururlar. Yumurtalarını bir başka tür kuşun yuvadene bırakanlar da olabilmektedir. Beyaz bir yumurtaya sahiptirler.

Hayata Alanları

Gerçeğinde ormanlarda, ağaçlıklı bölgelerde yaşamaları gereken baykuşlar mecburiyetten dolayı artık şehir yaşamına geçim sağlamışlardır. 60-70 sene kadar yaşayabilmektedirler.

Beslenmeleri

Gelincik, fare ve benzeri ufak memelileri, kara kaplumbağalarını, kurbağaları, ufak kuşları, bazı böcekleri ve bazı balıkları yiyerek beslendikleri bilinir. Beden renklerinden dolayı kendilerini karanlık civarlarda fazla belli etmeden avlanmaktadırlar. Duyma bakımından da iyi gelişmişlerdir, böylece suskunca uçarak avlarını bulabilmektedirler. Karanlık etrafta basitçe avlarını görebilmelerinin bir öteki sebebi de gözbebeklerinin fazla büyümesidir. Uçma sırasında gözlerinin istikameti alta, bir yere konduğunda ise bütün karşıya doğru yönelir. Bu özelliği sayesinde avlarını da düşmanlarını da fark edip hayatlarını sürdürebilirler. Başları da 270 derece açıyla dönebilmektedir.

Baykuş Cinsleri

8825_alaca_baykus_-_2Baykuşların değişik breylerde 123 cinsi bulunduğu tespit etilmiştir. Bazılarının adları şöyledir:

*Alaca Baykuş

*Puhu

*Kukumav

*Peçeli Baykuş

*Cüce Baykuş

*Ak Baykuş

*Bhücumluk Baykuşu

*Kulaklı Orman Baykuşu

İçlerinden bkocaman olan Alaca Baykuş nedir, özellikleri nelerdir, diyerek devam edelim.

Alaca Baykuş: Cins ismi Strix aluco olan Alaca baykuşlar kuşlar Aves sınıfının Strigidae Baykuşgiller familyasından olup, Afrika’nın Kuzeybatısındaki ormanlarla, Asya ve Avrupa’nın muhtelif bölgelerinde yaşarlar. Orman olmasa da büyük parklar da onların hayata alanı olabilmektedir. Sarih kanatları arasındaki uzaklık 95-105 cm arasındadır. Öteki baykuşlar gibi gece avlanır, gündüzleri de bir ağaçta dinlenirler. Avlayacağı hayvana saldırmak için yatmasını seçim eder. Takribî 500 gram ağırlığında olan Alaca baykuşlar “Ku, kui kuuo” gibi son derece ayırt edici bir ses çıkarırlar. Bu sesten başka “kuik” biçiminde bir ses de çıkarmaktadırlar. Türkiye’de de senenin her mevsiminde görülebilirler. Genellikle 5 veya 6 yumurta bırakırlar. 28 günlük kuluçka vaktinin sonunda yavrular çıkmakta, 40 gün kadar yuvada kalmaktadırlar.
Bibliyografi:
nkfu.com/baykus-cesitleri-ve-ozellikleri/

bilgizenginleri.org/hayvanlar-alemi/9289-baykus-turleri-ve-ozellikleri.html

medyacafe.net/baykuslar-nerede-yasarlar-ozellikleri.html#more-11132

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ