Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Akvaryumda Lepistes Balığı Nasıl Yetiştirilir?

  • 10 Kasım 2021
  • Akvaryumda Lepistes Balığı Nasıl Yetiştirilir? için yorumlar kapalı
  • 123 kez görüntülendi.
Akvaryumda Lepistes Balığı Nasıl Yetiştirilir?

Akvaryumda balıklardan kolayca yavru alabilmek isteyen her akvarist ‘lepsites balığı’nı beslemiştir. Akvaryum etrafında kolayca üreyebilen, çok muhtelif koşullara geçim sağlayabilen bu balık ülkemiz koşullarında 1 ila 10 lira arasında değişen maliyetlerde satılmaktadır. Ucuz maliyetinden dolayı da her akvarist ömürlerinde en az bir kez bu balığı beslemek isterler.

Akvaryumda Lepistes Balığı Nasıl Yetiştirilir?Akvaryumda balıklardan kolayca yavru alabilmek isteyen her akvarist ‘lepsites balığı’nı beslemiştir. Akvaryum etrafında kolayca üreyebilen, çok muhtelif koşullara geçim sağlayabilen bu balık ülkemiz koşullarında 1 ila 10 lira arasında değişen maliyetlerde satılmaktadır. Ucuz maliyetinden dolayı da her akvarist ömürlerinde en az bir kez bu balığı beslemek isterler.

Canlı doğuranlar grubunda yer alan bu balığın Latince adı ‘Poecilia reticulata’dır. Hakikat orijini Orta Amerika olan Lepistes’ler günümüzde balık yapım çiftliklerinden artıp yayılmaktadır.

Natürel etrafında hem etobur hem otobur bir rejime sahip olan Lepistes’ler akvaryumlarda da aynı biçimde beslenmektedir. Kendi cinslerine ve öteki balıklara karşı barışçıl bir tavır yapısına sahiptirler. Akvaryumun orta ve yüzey kısımlarında yüzmekten severler.

Lepistes’lerde cinsiyet ayrımı yapmak kolaydır. Dişiler erkeklerden daha kocaman olurlar. Erkeklerin ise arka yüzgeçleri çok daha geniş, renkli ve azametlidir.

Canlı doğuran balıklar kategorisinde olduklarından yavrulaması ve yavruların akvaryumda geliştirilmesi kolaydır.

Akvaryumda Lepistes Balığı Nasıl Yetiştirilir?Lepistes’leri sıhhatli bir biçimde beslemek ve yavru alamabilmek için akvaryumda şu fiziki koşullar sağlanmalıdır; Akvaryum suyunun sıcaklığı ortamala 18 – 28 santigrat derece olmalıdır. Su sertliği 9 – 19 dH, pH kıymeti ise 7.0 – 8.0 arasında olmaldır. Ülkemizdeki musluk suları takribî olarak bu pH kıymetlerindedir. Ancak su akvaryuma ilave edilmeden evvel birkaç gün dinlendirilmeli, daha sonra akvaryuma dâhil edilmelidir. Lepistes’ler en az 40 litre su hacmine sahip akvaryumlarda bakılmalıdır. Akvaryumun ebadı ne kadar büyük olursa o kadar sıhhatli bir civar oluşturmak olasıdır.

Lepistes’lerin en fazla geliştiği boy erkekler için 4 santimetre, dişiler için 6 santimetredir. Gösteri boyu Lepistes’ler daha fazla gelişebilmektedir. Dişi balıklar renksiz ve azametten uzaktır. Ancak erkek Lepistes balıkları renkli gövdeleriyle ve azametli kuyruk yapılarıyla muhteşem bir görüntüdedirler.

Akvaryumda Lepistes Balığı Nasıl Yetiştirilir?Lepistes balığının hamilelik süresi takribî olarak 30 gündür. Bu müddet akvaryumdaki fiziki koşullara ve genetik yapıya bağlı alarak 20 ila 40 gün arasında değişebilmektedir. Faize faaliyetinin akvaryumda sıhhatli bir biçimde reelleşebilmesi için dişi balım sayısı erkek balık sayısının iki katından fazla yakalanmalıdır. Hamile olan dişi balığın karın kısmı siyah renge bürünür. Bu vaziyet fark edildiğinde dişi balık yavru akvaryumuna veya ana tankta bulunan yavruluk kısmına alınmalıdır. Böylece dişi balık, erkek lepisteslerden ve akvaryumda bulunan öteki balıklardan korunmuş olacaktır. Lepistes balıkları doğduktan 3 ay sonra cinsel olgunluğa erişir ve yavrulamaya müsait hale kazanç.

Akvaryumda Lepistes Balığı Nasıl Yetiştirilir?Akvaryum tabanı ince bir kumla kapatılmalıdır. Canlı nebat bol ölçüde kullanılabilir. Yavru balıkların hayatta kalabilmeleri için canlı nebat kurtarıcı gidişatındadır. Akvaryumun havalandırma sistemi hafif akıntı sağlamalıdır. Uygun sıcaklığı sağlamak için özellikle kış aylarında ısıtıcı kullanmak elzemdir.

Lepistes balığı acemi akvaristlerden, profesyonel akvaristlere kadar her hobicinin beslemesi gereken bir balıktır.

Yazar: Orhan EMRE

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ