Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Aktinomikoz Hastalığı Nedir?

  • 29 Temmuz 2021
  • Aktinomikoz Hastalığı Nedir? için yorumlar kapalı
  • 182 kez görüntülendi.
Aktinomikoz Hastalığı Nedir?

İnsanlarda görülebildiği gibi sığırlarda da görülen Aktinomikoz denilen bu enfeksiyonun berişici olmadığı bilinir. Hastalığın ortaya çıkmasının sebebi Actinomyces türü bir bakterinin iki ayrı cinsidir. Acaba Aktinomikoz hastalığı nedir derseniz ilk evvel bakteri berişen bireyin boynunda, suratında, karnında ve göğsü gibi başka yumuşak dokularda ortaya çıkan cerahatli ve ağrı yapan şişliklerle kendini gösterdiği söylenebilir. Bit tropik […]

İnsanlarda görülebildiği gibi sığırlarda da görülen Aktinomikoz denilen bu enfeksiyonun berişici olmadığı bilinir. Hastalığın ortaya çıkmasının sebebi Actinomyces türü bir bakterinin iki ayrı cinsidir. Acaba Aktinomikoz hastalığı nedir derseniz ilk evvel bakteri berişen bireyin boynunda, suratında, karnında ve göğsü gibi başka yumuşak dokularda ortaya çıkan cerahatli ve ağrı yapan şişliklerle kendini gösterdiği söylenebilir. Bit tropik bölge hastalığı olan Aktinomikoz hasta birey yoluyla bir başkasına berişmese de birey hastalığın belirtilerini görüp bir rehabilitasyon arayışına girinceye kadar enfekte olan bölgeden bir öteki bölgeye yayılabilmektedir.

İnsan ve Sığırlarda Hastalık Etmeni

8824_aktinomikoz_-_3İnsanlarda bu hastalığın etmeni Actinomyces israeli iken sığırlarda Actinomyces bovis’tir. Sığırlarda görülen bu hastalığa “Işılküflüce” denilmektedir. Oksijenli civarda üremesi güç olan bakteriler oksijensiz olan ağız için ve bağırsaklara yerleşmeyi seçim eder. İnsanlara berişmesi ve artıp hastalık belirtileri vermesi genellikle diş çekimleri ile olur. Ağız içindeki yaralarda da çoğalabilmektedir. Bu biçimde berişen hastalık surata, boyuna, çeneye dağılır. Hastalığın karın içine dağılması ise bakterilerin kalınbağırsağın delinmesi, apandisit patlaması gibi vaziyetleri fırsat olarak kullanmasıyla hakikatleşmektedir. Şayet enfeksiyon kaynağı solunum yoluyla gelmişse akciğerler ile etraf dokusuna dağılır.

İnsanda Hastalığın Büyümesi

İnsanda hastalığa yol açan bakteri ağız, boğaz ve bbasmakalıpta da bulunan A.israeli olsa da hastalığa yol açması için ne olmalıdır, Aktinomikoz hastalığı nedir, nasıl belirti vermelidir, bunlara sarihlik getirilmelidir. Banal zamanda yalnız başına hastalık oluşturmayan Actinomyces israeli, kendi türünden olan

*Actinomyces naeslundii,

*Actinomyces viscosus,

*Actinomyces odontolyticus cinsleri ile birlikte olduğu zaman hastalığa yol açabilmektedir. Bu bakteri cinsleri insan bedenine dışarıdan berişmektedir.

8824_aktinomikozÇok görülmeyen bir enfeksiyon çeşidi olan Aktinomikoz’un bilim insanları tarafından ilk bulunduğunda mantar enfeksiyonu olduğu düşünülmüş olsa da bir mantar değil, bakteri hastalığıdır. Çok sık görülen bir hastalık olmasa da yeterli besin alınmadığı, bağışıklığın eksildiği gidişatlarda, ağız ve çene ile alakalı bir işlem geçirmiş ve daha sonra iyi bakım yapılmamışsa ya da bu bölgelerde travma alana geldiyse hastalanma tehlikeyi bulunmaktadır. Hastalığa yerleştiği bölgeye göre, bağırsak, kemik, akciğer aktinomikozu gibi adlar verilir. Enfeksiyonlu bölgeden kana karışarak yayılım göstermektedir.

Nasıl Rehabilitasyon Edilmeli?

Kesin tanı koyulduktan sonra rehabilitasyonu antibiyotik kullanımı ile yapılacaktır. Hekiminiz dozu yüksek olan penisilin veya buna alerjiniz varsa aynı tesiri yapabilecek değişik antibiyotikleri kullanmanızı isteyecektir. Bir Araya Gelen cerahat cerrahi müdahale ile boşaltılmasına da gerek duyulabilir. Rehabilitasyona bazı gidişatlarda bir sene boyunca devam edilmesi gerekmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ