Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Akdamar Adası Nedir, Nerededir, Özellikleri Nelerdir?

  • 10 Ağustos 2021
  • Akdamar Adası Nedir, Nerededir, Özellikleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 214 kez görüntülendi.
Akdamar Adası Nedir, Nerededir, Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizin en büyük ikinci adası hiç şüphesiz ki Akdamar Adası’dır. Bir Hayli özelliklerinin bulunduğu bu harika isme aynı zamanda oldukça köklü bir geçmişe konut sahipliği yapmaktadır. Bir Hayli fert tarafından çokça merak edilen bu harika isme aynı zamanda zengin tarihi geçmişi sayesinde ülkemizin tarihi kaynaklarında olduğu gibi bir hayli batı ülkelerinin tarihi arşivlerinde de oldukça ehemmiyetli bir konuma […]

Ülkemizin en büyük ikinci adası hiç şüphesiz ki Akdamar Adası’dır. Bir Hayli özelliklerinin bulunduğu bu harika isme aynı zamanda oldukça köklü bir geçmişe konut sahipliği yapmaktadır. Bir Hayli fert tarafından çokça merak edilen bu harika isme aynı zamanda zengin tarihi geçmişi sayesinde ülkemizin tarihi kaynaklarında olduğu gibi bir hayli batı ülkelerinin tarihi arşivlerinde de oldukça ehemmiyetli bir konuma sahiptir.

Peki Akdamar Adası nedir, hangi şehrimizde yer almaktadır ve bu harika adanın özellikleri nelerdir? Dilerseniz yazımızın da ana mevzusu olan bu harika isme hakkında çokça merak edilen bu suallerimizin yanıtlarını ayrıntılı olarak sunalım.

Akdamar Adası Nedir?

8736_20Akdamar Adası Van şehrimiz ile Bitlis şehrimiz arasında bulunan ve Van Gölü içerisinde yer alan ülkemizin en büyük ikinci adasıdır. Akdamar Adasının en besbelli kalitelerinden biri geçmişte bu harika adanın bir hayli efsaneye konut sahipliği yapmasıdır. Fakat bu harika isme hakkındaki efsaneleri daha burada değil bir sonraki mevzumuzda işleyeceğiz.

Bu harika adanın Van Gölü üzerinde yer alması birliktesi Van Gölü’ne de ayrı bir ehemmiyet kazandırmaktadır. Zira adayı görmek için gelen yabancı turistler aynı zamanda Van Gölü hakkında da bilgi sahibi olabilmektedir.

Bu harika adanın bir hayli batı ülkelerinde ehemmiyetli bir yere sahip olduğunu belirtmiştik. Özellikle de Ermenistan tarihi kaynaklarında Akdamar Adası’nın çok ehemmiyetli bir konumu bulunmaktadır. İsme üzerinde geçmiş tarihlerde Ermeni bir baş rahibin yaşamış olması birliktesi ülkenin bu harika adaya önemsemesine zemin hazırlamıştır.

Akdamar Adası Adının En Ehemmiyetli Efsanesi

Bir Hayli fert bu harika adanın adının nereden geldiğini merak etmekte ve bu mevzu hakkında bilgiler almak için internet dünyasında yer alan bir hayli kaynaklara müracaat etmektedirler. Dilerseniz şimdi de Akdamar Adası adının nereden geldiği hakkında bilgiler sunalım. Bu harika adanın adının geldiği bir efsane bulunmaktadır.

8736_21Söylentilere göre çok daha önceki tarihlerde Akdamar Adası üzerinde bir Ermeni baş rahibi yaşıyormuş ve baş rahibin dünyalar Tamara isminden bir kızı bulunuyormuş, Tamaraya sevdalı olan ve deyimi caizse Tamara için gözü hiç birşey görmeyen bir çoban varmış etraf köylerde uyumunu çobalık yaparak sağlayan delikanlı her gece gölü yüzerek Tarama ile buluşuyor ve sevdasını dile getiyormuş, bu vaziyetten birgün haberdar olan Tamaranın babası bir gece yatağından kalkıp elinde fener ile adada devamlı olarak yer değiştirmiş ve bu sayede gencin gölde yüzerken yorulmasını sağlayarak bir vakit sonrasında ise boğularak yaşamını kaybetmesine neden olmuştur. Fakat Tamaraya aşık olan çoban delikanlık henüz boğulmadan evvel son solukta yüksek bir ses tonuyla Ah! Tamara diye bağırmıştır.

Gencin bu seslenişini dinleyen dünyalar hoşu Tamara ise o anda kendini gölşöhret serin sularına vazgeçmiştir. O günden sonra ise adanın adı Akdamar Adası olarak geçmiştir. Oldukça duygulandırıcı bir efsane olan bu efsaneyi yöre ulusu tarafından tüm ayrıntıları ile öğrenilmektedir. Yolunuz Van şehrimize düştüğünde Akdamar Adası hakkındaki bu efsaneyi kime sorarsanız mesele sizlere efsaneyi tüm ayrıntıları ile anlatacaklardır.

Akdamar Adası’nın Tarihçesi

Akdamar Adasının adının nereden geldiği hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika adanın tarihçesi hakkında sizlere bilgiler sunalım. Yazımızın üst kısmında da belirttiğimiz gibi bu harika isme oldukça ehemmiyetli bir tarihi geçmişe sahiptir. Akdamar Adası ülkemizden sonra en fazla Ermeni tarihi kaynaklarında yer yakalamaktadır. Ermeni tarihi kaynaklarında Akdamar Adasının adı değişik adlarda geçmektedir.

Akdamar Adası Ermeni tarihi kaynaklarındaki en besbelli adı ise Rstunik olarak geçmektedir. Dedikoduya göre Akdamar Adası üzerinde 705 tarihinde Rstunin isminde Ermeni bir hükümdar yaşamıştır. Ancak sonraki zamanlarda öldürülmüş ve daha sonrasında kesin tarihi öğrenilmemekle beraber Ağbak vilayetinde karar süren Gogik Arlzruni kralı tarafından ele geçirilmiştir.

Bu sureçten itibaren isme üzerinde uzun seneler karar süren kral Gogik isme üzerinde bütün bir kontrole sahip olabilmek ismine ilk olarak bazı müslüman hükümdarları ve Ermeni hükümdarları ile antlaşmalar yapmıştır. Antlaşmalardan sonrasında idare merkezini adaya taşıyarak tüm idareleri isme üzerinden hakikatleştirmiştir. Bu arada isme üzerinde bir hayli mesken merkezleri kurmuştur.

İsme 16 asır başlarında canlı olarak mesken merkezi haline gelmiştir. Ancak 1535 Osmanlı-İran savaşının başlamasıyla beraber adada bulunan mesken merkezleri tamamen yok edilmiştir. Savaş sonrasında geriye kalan merkezi idare yerleri de tamamen ortadan kaldırılmış ve sadece günümüzde hali hazırda daha adada yer alan tarihi manastıra değilmemiştir .Bu nedenle 19 asrın sonlarına doğru kiliseye 300 rahip ziyaret etmiş ve dini faliyetlerini burada devam ettirmiştir. Ancak bu gidişat da uzun sürmemiş 1895-1915 savaşlarının başlamasıyla beraber 300 rahip can güvenliğinin olmaması nedeniyle kiliseyi terketmiştir.

Akdamar Adası’nın Bilinmez Doğrultuları Nelerdir?

Akdamar Adası’nın tarihçesi hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika adanın pek bilinmez doğrultuları hakkında bilgiler sunalım. Akdamar Adası bazı bilinmez detaylara da konut sahipliği yapmaktadır.

Bu harika adanın bilinmez doğrultularından biri tarihten günümüze kadar çok az ziyaret edilmiş olmasıdır. Bunun ana sebebi ise adanın Van Gölü içerinden yer almasıdır. Aşinayı üzere geçmiş yarıyıllarda Van Gölü içerisinde dev bir canavarın yaşadığına dair bir efsane bulunmaktaydı.

Bu efsane hakkında bilgisi bulunan yabancı turistler can güvenliğinin olmaması sebebiyle Akdamar Adasını ziyaret etme mevzusunda kararsızlar yaşamışlardır. Bu sebeple Akdamar Adası günümüzde bu nedenden dolayı hali hazırda daha çok az rakamda ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

Akdamar Adası’nın bilinmez doğrultularından biri de üzerinde canlı cinsinin bulunmamasıdır. Günümüzde bir hayli adaları yakından araştırdığınızda üzerinde en azından börtü böceğin yaşadığını görebilirsiniz. Bu kalite Akdamar Adası için geçerlilik teşkil etmemektedir. Akdamar Adası’nın bilinmez ehemmiyetli doğrultularından biri de Van Gölü canavarı efsanesinde başrol oynayan canavarın zaman zaman dinlenmek için Akdamar Adasını seçim ettiğidir.
Bu gidişat ne kadar doğrudur belirsiz fakat bu detay bazı kaynaklarda geçebilmektedir. Görüldüğü üzere bu harika adanın bilinmez bazı ehemmiyetli istikametleri de bulunmaktadır.

Coğrafi Özellikleri

Bu harika adanın bilinmez doğrultuları hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de coğrafi özelliklerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Akdamar Adasını özel kılan en besbelli kalitelerden biri de coğrafi özellikleridir.

Bu harika adanın coğrafi özellikleri ise şöyledir;

Adanın yer biçimleri oldukça karstiktir.
Yer yer ufak tepelere konut sahipliği yapmaktadır.
Adanın surat ölçümü oldukça geniştir. Dolaysıyla bu harika isme oldukça geniş bir alana sahip olmaktadır.
Yer biçimleri zaman zaman alana gelen yoğun yağışa bağlı olarak çatlayabilmektedir.
İsme göl seviyesine oldukça yüksekte yer almaktadır. Bu sebeple Van Gölü ile değişik sıcaklık kıymetlerini taşımaktadır.

Erişim

8736_22Bu harika adanın coğrafi özelliklerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika adanın erişimi hakkında bilgiler sunalım. Bir Hayli fertler bu harika adaya nasıl gidilebileceği hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Yazımızın üst kısmında da belirttiğimiz üzere Van Gölü canavarı efsanesi sebebiyle bu harika adaya gitme mevzusunda bir hayli fertler kararsız yaşamaktadırlar.

Ancak zamanla böyle bir efsanenin asıl olmadığı hakkında yetkililer tarafından açıklamalar yapıldıktan sonra insanların içi hafiflemiş ve bu sayede bu harika adayı daha yakından tahlil fırsatına sahip olmuşlardır. Bu harika adaya erişim oldukça kolaydır. Bunun yapılması gereken tek şey Van Gölşöhrete erişmektir. Zira bu harika isme zati Van Gölü içerisinde bulunmaktadır.

Van Gölü içerisinde sadece birkaç dakikalık tekne seyahati sonrasında bu harika adaya erişim sağlanabilmektedir. Günümüzde bile çok seyrek de olsa bazı adayı merak eden yabancı turistler bu sayede adaya erişebilmekte ve isme üzerinde tahlillerde bulunarak fotoğraflar sürükleyebilmektedirler. Yolunuz Van şehrimize düştüğünde bu harika adayı uzaktan da olsa görmenizi nasihat ederiz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ