Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Akçaağaç Şurubu ve Kullanım Alanları

  • 27 Eylül 2021
  • Akçaağaç Şurubu ve Kullanım Alanları için yorumlar kapalı
  • 38 kez görüntülendi.
Akçaağaç Şurubu ve Kullanım Alanları

Akçaağaç şurubu, şekerden daha sağlıklı ve besleyici olduğu iddia edilen bir natürel tatlandırıcıdır. Akçaağaç şurubu Maple şurubu ya da çınar pekmezi şeker akçaağaçlarının Acer saccharum tatlı dolaşım akışkanından veya özsuyundan yapılır. Kuzey Amerika’da asırlardır harcanmaktadır. Dünyadaki akçaağaç şurubu talebinin % 80’inden aşırısı şu anda Kanada’nın doğusunda bulunan Quebec eyaletinde üretilerek karşılanmaktadır. Québec, Kanada’daki akçaağaç ürünlerinin […]

Akçaağaç şurubu, şekerden daha sağlıklı ve besleyici olduğu iddia edilen bir natürel tatlandırıcıdır. Akçaağaç şurubu Maple şurubu ya da çınar pekmezi şeker akçaağaçlarının Acer saccharum tatlı dolaşım akışkanından veya özsuyundan yapılır. Kuzey Amerika’da asırlardır harcanmaktadır. Dünyadaki akçaağaç şurubu talebinin % 80’inden aşırısı şu anda Kanada’nın doğusunda bulunan Quebec eyaletinde üretilerek karşılanmaktadır. Québec, Kanada’daki akçaağaç ürünlerinin yüzde 95’ini ihraç etmektedir. 2016 senesinde 381 milyon $ bedelinde 45 milyon kilogram’ın üzerinde akçaağaç ürünü ihraç edilmiştir. Kanada akçaağaç ürünleri 50’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. En ehemmiyetli ihracat pazarı, Kanadalı üreticilerin toplam Akçaağaç Şurubu ve Kullanım Alanlarıihracatın yüzde 65’ini yolladığı ABD’dir. Öteki ana müşteriler Almanya yüzde 11, Japonya yüzde 7, İngiltere yüzde 4, Avustralya yüzde 4 ve Fransa’dır yüzde 4. Dünyadaki akçaağaç şurubu ve şeker yapımı temel olarak Ortabatı Amerika Birleşik Devletleri’nden Québec’de yapılsa da ayrıca Ontario, New England, New Brunswick, Nova Scotia ve Prince Edward Adası’na uzanan sertağaç ormanlarında yapılır. British Columbia, Manitoba ve Saskatchewan’da da bazı şuruplar üretilmektedir.

Akçaağaç Özsuyu Hasatı

Sonbaharda şeker akçaağaçlarının besin taşıyan ve depolayan hücre grupları konsantre şeker taşır. Bu şekerler kışın olgunlaşır ve don hala toprakta iken özsu hasat edilir. Gün içinde hava sıcaklığı daha ılık hale kazanç ve sıcaklıklar gün ışığında 0 °C’nin üzerine çıkar, ardından donma noktasının altındaki sıcaklığa sahip geceler izlenir ve ilkbaharda özsu akışı uyarılır. Ağacın içinde, 0 °C’nin üzerindeki sıcaklıkların yarattığı pozitif basınçlar natürel bir özsu akışı yaratır.

Akçaağaç şurubu imalinin iki ana adımı vardır:
*Akçaağaçta bir delik açılır, böylece özsuyu bir kaba akar.
*Özsu, içindeki suyun çoğu buharlaşana kadar kaynatılarak kalın, şekerli bir şurup elde edilir ve süzülür.Akçaağaç Şurubu ve Kullanım Alanları
Akçaağaç şurubu denilen son ürün birçok yemeği tatlandırmak için kullanılır.

Bir ağacın iç basıncı, dış basınçtan daha yüksek olduğunda, özsuyu ağaca açılan bir musluktan kırık bir bölgeden veya kabuğundaki yarıktan akar. Açılan yoldan özsu musluklara akar ve toplama kaplarında birikir. Ağaçtaki basınç gün boyunca düştükçe, özsu akışı yavaşlar ve durur. Daha sonra ağacın içinde olumsuz basınç oluşur ve kök sistemi yoluyla topraktan su emilir. Ertesi gün, ağaç ısınırken, pozitif basınç geri yüklenerek başka bir akış elde edilir. Bu süreç, ilkbaharda, mart ve nisan ayları arasında takribî altı hafta devam eder. Bu müddetin sonunda, özsu bulanık bir görünüm alır ve şeker içeriği sansasyonel bir biçimde düşer. Şekerli özsu üretme mevsiminin zirve yaptığı mevsim boyunca, özsu yüzde 2 ile yüzde 5 arasında şeker kapsar. Sezonun sonuna doğru, özsu yüzde 1’den az şeker kapsar. Akçaağaç özsuyu hasadı sırasında, bir ağaç özsuyunun takribî yüzde 7’sini serbest bırakacaktır. Testler, bunun ağaca uzun süreli hasar vermediğini onaylamaktadır. Kesilen çok rakamda ağaç 100 yaşın üzerindedir.

Akçaağaç özsuyu bir araya geldikten sonra çiğ maddenin suyu buharlaştırılarak uçurulur, başka hiçbir şey ilave edilmez. 1 litre saf akçaağaç şurubu üretmek takribî 30 ile 45 litre akçaağaç özsuyu bir ağacın şeker mevsiminde ürettiği tipik özsu ölçüyü gerekir. Akçaağaç özsuyu ağaçların bulunduğu bölgeye göre, genellikle mart ayı başlarında ve Nisanın sonlarında olmak üzere 12 ile 20 gün arasına bir araya gelir. 1 hektarlık alandaki ağaçlar takribî 250 litre şurup verebilir.

Akçaağaç Şurubunun Sınıflandırılması

Sınıflandırma, ülkeler arasında farklılık gösterebilmesine karşın renkle karakterize birkaç değişik akçaağaç şurubu sınıflandırması vardır. ABD’de akçaağaç şurubu renk, lezzet ve yoğunluğa göre derecelendirilir, A veya B Akçaağaç Şurubu ve Kullanım Alanlarınitelik olarak ufalar, standartlar federal idaremelikle belirlenir. A nitelik şuruplar dört kategoriye ufalar: altın rengi ve zarif tat; kehribar rengi ve zengin tat; koyu renk ve sağlam tat; çok koyu renk ve güçlü tat. B nitelik şuruplar en yoğun tada ve renge sahiptir. Akçaağaç şurubu, akışkanlarda şeker içeriğini ölçen Brix ölçeğinde 66 ile 68,9 derece arasında olmalıdır. Daha az veya daha fazla hiçbir şey sınıflandırılamaz ve saf akçaağaç şurubu olarak satılamaz. Koyu şuruplar hasat mevsiminde sonradan elde edilen özsulardan elde edilir. Bunlar daha güçlü bir lezzete sahiptir ve genellikle pişirme için kullanılır. Daha hafif olanları doğrudan krep gibi gıdaların üzerine akıtılır. Akçaağaç şurubu alırken yiyecek yaftaları dikkatlice okunmalıdır. Bu biçimde sadece arıtılmış şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu ile yüklenmiş akçaağaç aromalı şurup değil reel akçaağaç şurubu alınır.

Akçaağaç Şurubunda Neler Var?

Akçaağaç şurubu saf, natürel bir tatlandırıcıdır. Birçok vitaminler ve mineraller kapsar fakat şeker oranı da yüksektir. İçeriğinde früktoz ya da glikoz bulunmaz. Takribî 2/3’ü bir disakkarit çift şeker olan sükroz sakkaroz veya sofra şekeri’dir. Potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum, manganez, demir, çinko, bakır ve kalay gibi iyi beslenme için lüzumlu olan çok ölçüde iz element kapsar.

Fazla şeker tüketimi obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı da dâhil olmak üzere dünyanın en büyük sağlık meselelerinin bazılarının önde gelen bir sebebidir. Bu reeller akçaağaç şurubunun tüm tatlandırıcılar gibi dikkatli, miktarlı kullanılmasını gerektirir. Yüksek şeker içeriği kan şekeri Akçaağaç Şurubu ve Kullanım Alanlarıseviyesini tesirler ancak şeker harcamak isteyenler için akçaağaç şurubu basmakalıp şekerden daha iyi bir alternatiftir. Akçaağaç şurubunun glisemik indeksi takribî 54’cins. Buna karşılık, sofra şekerinin glisemik indeksi takribî 65’tir. Bu, akçaağaç şurubunun kan şekerini basmakalıp şekere göre daha yavaş yükselttiği anlamına kazanç. Akçaağaç şurubunu arıtılmış şekerden ayıran, mineralleri ve antioksidanlarıdır.

En Az 24 Antioksidan Sağlar

Serbest radikallerin neden olduğu oksidatif zararın, ihtiyarlamanın ve birçok hastalığın arttaki mekanizmalar arasında olduğuna inanılmaktadır. Antioksidanlar serbest radikalleri nötralize eder ve oksidatif zararı eksiltir, potansiyel olarak bazı hastalıkların tehlikesini eksiltir. Çalışmalar akçaağaç şurubunun iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu göstermektedir. Bir çalışmada akçaağaç şurubunda 24 değişik antioksidan bulunmuştur. B nitelik akçaağaç şurupları gibi daha koyu şuruplar bu bereketli antioksidanları daha hafif olanlardan daha fazla kapsar. Bununla birlikte toplam antioksidan içeriği, büyük ölçülerde şeker ile karşılaştırıldığında hala düşüktür.

Akçaağaç Şurubundaki Öteki Bileşikler

Akçaağaç şurubunda potansiyel olarak bereketli rakamsız madde gözlemlenmiştir. Bu bileşiklerin bazıları akçaağaçta mevcut değildir, bunun yerine özsuyun şurup oluşturmak için kaynatıldığı zaman oluşur. Bunlardan bkocaman, akçaağaç üreten Quebec eyaletinin ismini taşıyan quebecol’dur. Akçaağaç şurubunda bulunan faal bileşikler kanserli hücrelerin artmasını eksiltmeye destekçidir ayrıca sindirim sisteminin karbonhidratları dağılmasını yavaşlatır.

Akçaağaç Şurubunun Kullanım Alanları

New York Eyalet Akçaağaçları Birliğinden Helen Thomas’a göre, akçaağaç şurubu minerallerden ve antioksidanlardan daha yüksek bir konsantrasyona sahiptir, ancak baldan daha az kaloriye sahiptir.

Akçaağaç ya da Maple şurubu, halen temel olarak tostlarda, krep veya pankeklerin üzerinde servis edilmekte ve sos, jöle, salata sosu, meyve salatası hazırlanmasında, dondurmalarda veya marine soslarda ve Akçaağaç Şurubu ve Kullanım Alanlarıfırınlamada kullanılmasına karşın baharat olarak kabul edilmektedir. Konut üretimi meşrubatlar ve limonatalarda, kahve, çay hem sıcak hem buzlu gibi meşrubatlarda tatlandırıcı olarak akçaağaç şurubu kullanılabilir.

Şurup dışında akçaağaç, akçaağaç şekeri gibi muhtelif biçimlerde bulunur. New England’a seyahat edenler armağanlık eşya dükkânlarında yaprak biçimindeki kalıplanmış şekerler görecektir. Yerel çiftçi pazarlarında akçaağaç pamuk şekeri ya da sürülebilir akçaağaç kreması satan akçaağaç üreticilerine de tesadüfülür.

Akçaağaç suyu ise yeni bir fenomendir. Akçaağaçtan elde edilen özsuyu olduğu gibi içilir. Bu meşrubatın korunucuları, egzersiz evvelinde, sırasında ve sonrasında harcanan enerji meşrubatlarına karşı akçaağaç suyunun harika bir seçenek olduğunu söylemektedir.Akçaağaç Şurubu ve Kullanım Alanları

Nasıl Saklanmalı?

Akçaağaç şurubu, açıldıktan sonra buzdolabına veya dondurucuya koyulmalı ve her zaman muhtemel olduğunca soğuk yakalanmalıdır. Sıkıca kapatıldığı sürece tazeliği aylarca hatta senelerce korunabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ