Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ak Kuyruksallayan Nasıl Bir Kuştur?

  • 26 Haziran 2021
  • Ak Kuyruksallayan Nasıl Bir Kuştur? için yorumlar kapalı
  • 253 kez görüntülendi.
Ak Kuyruksallayan Nasıl Bir Kuştur?

Yaygın ismi, “Ak Kuyruksallayan”dır, bilimsel ismi ise “Motacilla alba”dır. Bu kuşun familyası Motacillidae iken ekibi, Passeriformes’dır. Ebatları: Uzunluk: 18 cm; kanat sarihliği: 25-30 cm; ağırlığı: 19-27g Fiziksel özellikleri: Beyaz suratlı, siyah taçlı, boyunlu ve ön kısımları siyah fakat boğaz kısımları kışın beyazlaşır. Dişi kuyruksallayanlar, üst kısımları başlıca gri, erkek kuşlardan daha soluk renklere sahip. Karakteristik […]

Ak Kuyruksallayan Nasıl Bir Kuştur?Yaygın ismi, “Ak Kuyruksallayan”dır, bilimsel ismi ise “Motacilla alba”dır. Bu kuşun familyası Motacillidae iken ekibi, Passeriformes’dır.

Ebatları:
Uzunluk: 18 cm;
kanat sarihliği: 25-30 cm;
ağırlığı: 19-27g

Fiziksel özellikleri: Beyaz suratlı, siyah taçlı, boyunlu ve ön kısımları siyah fakat boğaz kısımları kışın beyazlaşır. Dişi kuyruksallayanlar, üst kısımları başlıca gri, erkek kuşlardan daha soluk renklere sahip. Karakteristik uzun kuyruk

Alışkanlıkları: Tipik özelliği devamlı kuyruk sallamasıdır. Bu tutumu avının dikkatini dağıtmak, değişik kuşlara gözdağı vermek ve yırtıcılara karşı tetikte olduğu izlenimini yaratmak için kullandığı düşünülür.

Yaşam çizgisi: Akarsu kenarındaki taşların çatlağına veya binalardaki çatlaklara ot, yaprak çalı taşıyarak yuva yapar. 3-8 arası yumurta; yumurtalar 20×15 mm, ağırlığı 2,3 gr. Ebeveynlerin ikisi de kuluçkada uyur ve yumurtlamadan 12 gün sonra yavrular çıkar.

Sesi: Sesi kalın bir “şisik” ve tatlı bir “şiüüv-iii”; titrek notalarla cıvıltılı varyasyonlar biçiminde öter.
Beslenme Stili: Yaşam alanına göre değişen beslenme alışkanlıkları vardır. Su böcekleri, ufak omurgasızlar temel gıdalarıdır. Örümcekler, pervaneler, solucanlar ve kurtlarla da beslenirler.

Yaşam alanı: Kuyruksallayanlar, sıklıkla şehir alanlarında bulunur fakat kasaba ve şehir dışında, kayalık, taşlı düşük yükseltili bölgelerde ve göl, su kaynakları veya çayırlıklar gibi nemli ve kısa otlarla kaplı alanların uzantısı olan yerleri seçim ederler. Sarih araziler, ufak meskenlerin etrafı ve su kenarları mesken bölgeleridir.

Cinsin gidişatı: Dağılım alanında oldukça yaygın bir cinstir. Popülasyonuna dair kesin bir sayı yoktur ancak sıhhatli bir popülasyona sahip olduğu varsayım edilmektedir.

Ak kuyruksallayan kuşu, düz toprak üzerinde kumpaslı olarak yürürken başını ileri geri hareket ettirir ve durduğu zaman, kuyruğunu alt yukarıya süratle sallaması basitçe tanınmasını sağlar.

Ak kuyruksallayan, çoğu kimsenin bilindik olduğu bir kuş cinsi olmasına karşın, değişken bir kuştur. Ak kuyruksallayan olarak öğrenilen alba soyu Avrupalı yaygın cinsin erkekleri, gümüşi gri sırtları, gri butları ve üst kuyrukları, beyaz kanat çizgili kahve rengimsi kanatları ve soluk renkli yan tarafları vardır. Fakat İngiliz ve İrlanda yerli soyu ak kuyruksallayanların sırtları daha koyu siyah, but ve üst kuyruk kısmı ile yan tarafları isli kara ve onlara daha çok siyah-beyaz izlenimi veren koyu renkli kanatlara sahiptirler. Her ikisi de beyaz suratlı, siyah taçlı, boyunludur; ön kısımları da siyahtır fakat boğaz kısımları kışın beyazlaşır Dışı kuyruksallayanlar. Üst kısımları başlıca gri renkli olduklarından erkek kuşlardan daha soluk renklere sahiptir Dışı ak kuyruksallayan, üst kısmı daha az koyu siyah ve kumpaslı ak benekli tesiri olmadığından eş kumardır.

Geniş Yaşam Alanı

Ak Kuyruksallayan Nasıl Bir Kuştur?Alaska’da ufak bir alanda tutunma noktası bulabilen ufak bir popülasyondan başka, ak kuyruksallayan kuşları Daha Önceki Dünya cinsleridir. En çorak üst kısımları hariç Avrupa’nın tamamında ve bazı Akdeniz adalarında bulunurlar. Moğolistan’ın yararsız kısımları ile Himalayalar ve Hindistan alt kıtası. Güney Japonya ve Güneydoğu Asya süresince ürerler. Kuzey ve Doğu Avrupa ile Asya’nın çoğu yerinde yaz ziyaretçisi olup, kışlamak üzere güneye Batı Afrika, Kenya, Arabistan veya Hindistan ve Güneydoğu Asya’ya göç ederler. Kuyruksallayanlar, sıklıkla şehir alanlarında bulunur fakat kasaba ve şehir dışında, kayalık, taşlı, düşük yükseltili bölgelerde ve göl, su kaynakları veya çayırlıklar gibi nemli ve kısa otlarla kaplı alanların uzantısı olan yerlerde yaşarlar.

Maden ocakları, yolların kestiği araziler, koruluklar, demir yolları ve hatta bu kuşlara beslenme ve potansiyel yuva yapma yerleri sunan endüstriyel bölgeler gibi kazılmış topraklar üzerinde yaşarlar.

Beraber Yaşamadığı Canlılar

Ak kuyruksallayan kuşları, yazın çift olarak eşleri ile beraber görülürler. Kışın ise, tek başlarına beslenirler fakat hep beraber gruplar haline gecelerler. Oysa, ilkbahar ve güzde su kaynaklarının balçıklı kenarlarında veya bataklıklar, havaalanları gibi otluk yerlerde ve üç beş düzine rakamlarda uygun yerlerde beslenmek, üremek veya göç etmek üzere gruplar halinde görülürler.

Geceleyin sıklıkla beraber tünerler ve şehirlerdeki ağaçlar, seralar ve sanayi binalarının çatıları her gece binlercesine sürükler.

Ak kuyruksallayanlar, toprakta veya su kıyısında omurgasızlarla beslenir Aniden avlarının peşinden koşarlar ve onları ya bir yüzeyde ya da havada kaparlar. Bazı böcekleri uçarken tutarlar 8azen ak kuyruksallayanlar, pullukla sürülen ve altüst edilen topraktan çıkan solucanlar ile kene ve sinekleri, domuzların veya değişik hayvanların tenleri üzerinde gezen sinek ve keneleri yerler.

Geçimli Yuva Kuşları

Ak kuyruksallayan çiftleri, yaşam bölgelerine bağlı ve tek eşli kuşlardır. Erkek kuş, bir akarsu Ak Kuyruksallayan Nasıl Bir Kuştur?kıyısı, bir ağaç, bir kütük istifi, inşaat atıkları veya biriket istifleri, sık bir çalılık veya hatta başka cinslerin terk edilmiş bir yuvası gibi uygun bir yuva yeri bulunca bir dışı kuşu kendine sürüklemek emeliyle ötmeye başlar.

Yuva, fincan biçiminde ağaç dallan ve ot kökleri ve gövdeleri, kıl, yun ve kuş tüyleri ile astarlanmış bir yapıdır İlk başta, dişi kuş yuva yapmaya destek edebilir fakat ekseriya yumurtlamadan evvel dışı kuş yuvanın yapısını oluşturur ve tamamlar. Dişi kuş, ilk beş gün kuluçka ve yavruların bakımında daha büyük iş yükünü paylaşır. Yavruları, anne ve baba beraber geliştirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ