Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ahvaz Kenti Nedir? Nerededir?

  • 04 Temmuz 2021
  • Ahvaz Kenti Nedir? Nerededir? için yorumlar kapalı
  • 153 kez görüntülendi.
Ahvaz Kenti Nedir? Nerededir?

Ahvaz kenti, köklü bir tarihe sahip olan İran’ın Huzistan Eyaleti’nin idare merkezidir. Ahvaz Karun Nehri kıyısında bulunmaktadır. Kentin Byüzyıla Körfezi ile coğrafi irtibatı demiryoluyla sağlanmaktadır. Kent petrol yapımı mevzusunda ehemmiyet talep etmektedir. Petrol yapımı günlük 250 bin varili bulmaktadır. Ancak kent zamanla hoşluklarını yitirmiştir. Öyle ki kent havası oldukça lekelidir. Ahvaz Kentinin Bilinmeyen Özellikleri –Hava […]

Ahvaz kenti, köklü bir tarihe sahip olan İran’ın Huzistan Eyaleti’nin idare merkezidir. Ahvaz Karun Nehri kıyısında bulunmaktadır. Kentin Byüzyıla Körfezi ile coğrafi irtibatı demiryoluyla sağlanmaktadır. Kent petrol yapımı mevzusunda ehemmiyet talep etmektedir. Petrol yapımı günlük 250 bin varili bulmaktadır. Ancak kent zamanla hoşluklarını yitirmiştir. Öyle ki kent havası oldukça lekelidir.

Ahvaz Kentinin Bilinmeyen Özellikleri

8735_7Hava lekeliliğinin yanı gizeme kentin politik tarihi oldukça karanlıktır. Kentteki politik karmaşanın sebebi bölgenin petrol kaynağı olmasından kaynaklanmakta olabilir.
-Bölge İran’ın hakimiyetinde bulunmaktadır. Bölgede insan yaşamına en büyük hakaret olan diğerleştirme meseleyi yaşanmaktadır. Mevzubahisi haksızlıkları ise mezhepçi ve ırkçı siyasetler oluşturmaktadır.
-Bölgedeki meseleler sebebiyle cemiyetsel karmaşalar da alana çıkmıştır. Arap millet ayrımcı siyasetler sonucunda en tabii hakları olarak serbestlik talebi ile ayaklanmıştır. Ancak bu vaziyet beraberinde üzücü neticeleri doğurmuştur. Ayaklanmalar, kanlı eylemlerle bastırılmıştır. Ve medya bu gidişata seyirci kalmıştır.
-Yapılan araştırma neticeleri bölge milletinin baskı altında yaşadığını göstermektedir.
-Bölge araplarının baskıları ciddi boyutlara eriştiği için bu meselelerin ele alınması ismine “Ahvaz Konferansı” tertip edilmiştir. Konferansta beynelmilel gözlem komisyonu oluşturulması talebinde bulunulmuştur. Konferans ayrınca basının göz yumduğu insan hakları ihlallerine de vurgu yapması güzergahından ehemmiyet taşımaktadır. Öyle ki; bölgedeki beşeri vaziyet, uygulanan baskı ve azaplar sonucunda yüksek derecede yaralanmıştır.
-Kent milletinin sevinci hapsetmelere maruz kaldığı da söylenmektedir.
Bibliyografi:
tr.wikipedia.org/wiki/Ahvaz

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ