Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Agamemnon Kimdir?

  • 14 Ekim 2021
  • Agamemnon Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 11 kez görüntülendi.
Agamemnon Kimdir?

5570_agamemnon_1Yunan mitolojisinin güçlü figürlerinden biri olan Agamemnon, Miken Kralıdır.

Aynı zamanda, Sparta Kralı Menelaosun da büyük kardeşidir. Tarih ve mitoloji sahnesindeki popülaritesini ise, Truva Troya savaşı için yarıyılın en büyük ordusunu Ege Denizinin karşısına geçirmesine borçludur.

Agamemnon, Atreus ve Aeropenin oğullarıdır. Tanrı ve tanrıça figürlerinin yoğun olarak geçtiği efsanelerde, bu mukaddeslerle yakın ilişki içinde olduğu da görülebilmektedir. Bu efsanelerden biri de, Yunan orduları Truvaya gitmek için bir araya geldiğinde, gemilerin hareketi için zorunlu olan rüzgarın zerresinin olmaması nedeniyle, Agamemnonun Artemise olan kurban kesme hadiseyi ile alakalıdır. Öyle ki, Artemisin rüzgarları hür vazgeçmesi ismine, kızı Iphigeniayı kurban vermeye kalkışmıştır. Kızın bütün kesileceği sırada Artemis, bir tane dişi geyik yollamış ve kızın yerine bu geyiğin kesilmesini sağlamıştır. Yaşamda kalan kız, Artemis tapınağına rahibelik yapmıştır. Netice olarak ise, Yunan ordularının Truvaya gitmesini sağlayacak olan rüzgarlar esmeye başlamıştır. Agamemnonun güçlü şahsiyeti, Yunan Mitolojisi içinde yer alan öykülerin bir kısmında, Onun, tanrılar yaradanı Zeustan da üstün yakalanabilmesine sebebiyet vermiştir. Kimi anlatılanlara göre mucizevi bir kahraman, kimi değerlendirmelerde ise nezaket yoksunu bir zorbadır. Ancak, nasıl anılırsa anılsın, Yunan Mitolojisinin öne çıkan ve eşsiz figürlerinden birisidir.

5570_painting-agamemnon-smAgamemnon, politik anlamda da ehemmiyetli ve kritik bir komutandır. Yunanistan genelindeki, neredeyse tüm şehir devletleri, Agamemnonun emri altındadır. Şayet Agamemnon bir ülkeye savaş açmak isterse, emri altındaki tüm şehir orduları, savaşa katılmak zorundadır. Bölgelerin krallarının hakikatleştirdiği konsey ya da buluşmalarda, yeniden son laf söyleyici ve karar verici, Agamemnondur. Bu vaziyetlerden dolayı da, aynı tanrılar yaradanı sıfatı ile anılan Zeus gibi, “krallar kralı” sıfatı, kendisine uygun görülmüştür. Agamemnon’un, eforunu yaradan aldığı, tıpkı kut kavrayışı gibi, bu yaradansal eforu kudretle kullandığı anlatılmaktadır. Hatta, kimi anlatılarda, yaradansal eforları yaradanlar dahi daha iyi kullandığı söylenmektedir. Ancak, her ne kadar ulvi ve değilemez gibi lanse edilmişse de, Yunanistanın rastgele bir yerinde, rastgele bir insan tarafına tenkit etilebilir ve tartışılabilir olmuştur. Üzerindeki tüm kral faziletlerini ve buna paralel olarak tam cılızlıklarını rahatça belirli eden bir kişiliğe de sahip halde yaşamıştır.

Yunan Mitolojisi ile alakalı en ehemmiyetli yapıtlardan biri olan Homeros’un, İlyadasında neredeyse tam mevzu, Agamemnon ve soyu ile ilgilidir. Truva Savaşı da, bu eserde anlatılan bir başka vakadır.

5570_agamemnonVefatı ise, ne hazindir, ne de komedi… Kesilen geyik kurbanın ardından, Artemisin de rüzgarları hür vazgeçmesi ile, Agamemnon tüm ordusunu suyun karşısına geçirmiştir. Uzun süren ve tarihte büyük bir iz vazgeçen Truva Savaşını kazandıktan sonra, çok hoş bir kız olan Kasandrayı da yanına alarak yurduna dönen Agamemnon, bir bakıma sonunu hazırlamıştır. Agamemnonun karısı Klytaimnestra, zati kızları Iphigenia’nın kurban edilmesi fikri zamanlarından bu yana Agamemnona hiddetliyken, üstüne bir de Kasandırayı getiren kocasından nefret eder olmuştur.

Takip eden süreçte ise, Klytaimnestra ve sevgilisi Aigisthos, Agamemnonu öldürmüşlerdir. Agamemnon’un oğlu Orestes ise, daha sonradan annesi ve annesinin sevgilisini öldürerek, babasının intikamını almıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ