Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ağaç Kavunu Nedir, Özellikleri Nelerdir?

  • 30 Eylül 2021
  • Ağaç Kavunu Nedir, Özellikleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 35 kez görüntülendi.
Ağaç Kavunu Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Ağaç Kavunu Nedir?

8733_1Ağaç kavunu, narenciye grubuna ait bir nebattır. Ağaç kavunu “utruç” ve “cutrus medica” adlarıyla da öğrenilmektedir. Meyve kabuğunun sertliğiyle ve kalınlığıyla tanınmıştır. Ağaç kavunu ağacının meyve vermesi 3 seneyi bulmaktadır. Bunun yanında yavaş gelişen bir ağaçtır. En ağır turunçgil cinsi, ağaç kavunu nebatıdır. Meyvesinin ağırlığı 4.5 kiloya kadar çıkabilmektedir. Meyvelerin ağır olması dolayısıyla ağaçta uzun müddet kalması beklenemez. Olgunlaşan meyveler süratli biçimde düşmeye başlamaktadır.

Ağaç Kavunu Nerelerde Yetiştirilir?

Ağaç kavununun yetiştiği yerlerin başında Güney Avrupa, Hindistan gelmektedir. Ülkemizde ise Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişmektedir. Bu nebat farklı biçimlerde kullanılabilmektedir. Bu sebeple kesin bir toplama süresi bulunmamaktadır. Nebatın yaprakları, meyvesi, ve çiçekleri ayrı ayrı kullanılabilmektedir.

– Ağaç kavunu P vitamini tesiri gösteren, Hesperidin adlı glikozit kapsamaktadır.
– Meyvelerin sert yapıdaki kabukları çiğnenir ise ağız kokusunu gidermektedir. Ancak netlikle yenmemeli, çiğnenmelidir. Bu operasyon diş etlerine de oldukça bereketlidir.
– Sağlık açısından kritik ehemmiyete sahip olan ağaç kavunu nebatı; kalp çarpıntısını giderir, kalbi güçlendirir, ayrıca mideye de iyi gelmektedir. Kabızlığa şifa olduğu gibi, safrayı da yok ederek kusmayı önler.
– Nebatın sağladığı faydalar bunlarla hudutlu değildir. Harcamak bir yana yaprağını koklamak bile baş sızısını geçirmektedir.
– Sızıca kaynatılmış suyu konutta koku olarak kullanılabilmektedir. Bu koku rahatlık hissi oluşturmaktadır.
– Meyveleri kurutularak eksantrik usullerde kullanılabilmektedir. Bunlardan en göze çarpanı güvelere karşı giysilerin arasına konulmasıdır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ