Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Adale ve Asap Doku

  • 05 Temmuz 2021
  • Adale ve Asap Doku için yorumlar kapalı
  • 202 kez görüntülendi.
Adale ve Asap Doku

Adale Adale hücreleri, öbür hücrelere göre daha çok kasılıp-hafifleme marifetine sahiptirler. Fakat protoplazma bu hüneri belirli bir dereceye kadar taşıyabilir. Adaleler yüksek organizasyonlu hayvanlarda birçok hareketten mesuldürler. Adale hücreleri genellikle ince-uzun olup birbirlerine bir kılıf ile ya da bağ dokusu takviyesiyle bağlanmışlardır. Omurgalılarda 3 tip adale dokusu görülür: 1 Birçok istemli hareketten mesul olan iskelet […]

AdaleKas ve Sinir Doku

Adale hücreleri, öbür hücrelere göre daha çok kasılıp-hafifleme marifetine sahiptirler. Fakat protoplazma bu hüneri belirli bir dereceye kadar taşıyabilir. Adaleler yüksek organizasyonlu hayvanlarda birçok hareketten mesuldürler. Adale hücreleri genellikle ince-uzun olup birbirlerine bir kılıf ile ya da bağ dokusu takviyesiyle bağlanmışlardır.
Omurgalılarda 3 tip adale dokusu görülür:
1 Birçok istemli hareketten mesul olan iskelet adaleyi ya da çizgili adale;
2 Birçok iç uzvun istemsiz hareketlerinden mesul olan düz adale ve 3 kalbi oluşturan bir doku biçiminde olan kalp adaleyi.
Omurgasızlarda bu üç adale tipinden bir ya da ikisi bulunmaz ve beden içerisindeki tertip edilmeleri omurgalılara göre hemen hemen her zaman değişiklik gösterir.

AsapKas ve Sinir Doku

Bazı vaziyetlerde protoplazma ihtarlara karşı belirli bir duyarlılığa sahiptir. Fakat asap dokusu bu emel için oldukça yüksek bir seviyede özelleşmiştir. Asap hücreleri basitlikle uyarılabilirler ve ihtarları çok süratli bir biçimde iletebilirler. Herbir hücre, hücre gövdesine, hücre çekirdeğine ve fibril ismi verilen uzun ve ince bir ya da birkaç uzantıya sahiptir. Böylece, asap hücreleri, ihtarları çok uzak mesafelere iletebilmek için özel bir yapı kazanmışlardır. Bir asap hücresi bir metre ya da daha fazla uzunlukta olabilir. Bu uzunlukta olan başka bir hücre yoktur. Bir çok asap fibrili bağ doku ile birbirine bağlanarak bir asabı oluşturur.
Asap ve adale dokusunun ortak işlevleri, süngerler dışındaki tüm çok hücreli hayvanlar için ehemmiyetlidir. Bu sayede, bir hayvan, ihtarlara karşı kendine özgü bir hareket stili gösterir.

Bibliyografi:
https://www.sciencedirect.com

Yazar: Taner Tunç

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ