Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Acem Lalesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

  • 07 Temmuz 2021
  • Acem Lalesi Nedir, Özellikleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 138 kez görüntülendi.
Acem Lalesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Dünya çiçekler olmadan yaşanılası bir yer olur muydu? Çiçek ve bitkileri hoşlananlar, yetiştirenler, balkonunda, penceresinin önünde görmekten mutlu olanlar bu suale hayır diyecektir. Minik ya da büyük bir bahçeye sahip olanlar olmayanlara göre daha kaderlidir. Mevsimine göre hoşlanılan bitkilerin ve çiçeklerin dikilip yetiştirilmesi büyük bir sevinçtir. Pencerenizden şöyle bir baktığınızda karşınızda Acem Lalelerini görmeniz güzel […]

8774_acem_lalesi_nedirDünya çiçekler olmadan yaşanılası bir yer olur muydu? Çiçek ve bitkileri hoşlananlar, yetiştirenler, balkonunda, penceresinin önünde görmekten mutlu olanlar bu suale hayır diyecektir. Minik ya da büyük bir bahçeye sahip olanlar olmayanlara göre daha kaderlidir. Mevsimine göre hoşlanılan bitkilerin ve çiçeklerin dikilip yetiştirilmesi büyük bir sevinçtir. Pencerenizden şöyle bir baktığınızda karşınızda Acem Lalelerini görmeniz güzel olmaz mıydı? Acem laleleri turuncu, krem, sarı ve tonlarıyla muhteşem görünümleriyle yetiştirilmesi fazlar güçlük gerektirmeyen bir çiçektir. Peki, Acem lalesi nedir özellikleri nelerdir diyen çiçek meraklıları ve bahçe sahipleri için açılmalara devam edelim. Kaliforniya Lalesi olarak da tanınan Acem Lalesi gelincikler familyasına dâhil bir bitkidir.

Sadece Bahçede mi Yetişir?

Kültür bahçeciliğinde çok tanınan ve kullanılan bu bitkinin birçok cinsi olup bir senelik olanları da çok senelik cinsleri bulunmaktadır. Bu bitkiyle park ve bahçelerde hoş bir peyzaj oluşturulur. Saksıda da yetiştirilmeye uygun olan bu bitkilerin çiçekleri gündüzleri açılıp akşamüstü saatlerinde kapanmaya başlamaktadır. Bitkinin bazı cinsleri kesme çiçekçilikte kullanmak emeliyle yetiştirilmeye uygundur. Güneşli, sıcak ve sarih alanları hoşlanırlar. Yetiştirilmesi tohumlar aracılığıyla olmaktadır. Açan ve bir zaman sonra solan çiçekler kesilirse yine çiçek açabilirler. Bazı Acem Lalesi cinslerinde çevreye kendiliğinden saçılan tohumlardan kendiliğindene yeni Acem Laleleri üreyebilmektedir. Acem Lalesi nedir özellikleri nelerdir sualinin cevabını genellikle sıcağı beğenseler de kış aylarının dondurucu soğuklarına bile dayanabilen cinsleri olduğunu söyleyerek tamamlayabiliriz.
Bibliyografi:
bitkivecicek.com/

kadimdostlar.com/

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ