Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

40’lı Yaşlarda Hamile Kalmak Tehlikeli midir?

  • 24 Nisan 2021
  • 40’lı Yaşlarda Hamile Kalmak Tehlikeli midir? için yorumlar kapalı
  • 150 kez görüntülendi.

“Hamile kalmak için ideal yaş budur.” diye kesin bir yaş hududu mevzulamaz.  Bununla beraber 35 yaşından sonra hamile kalmanın bir hayli tehlikeye neden olacağı güzergahında düşünceler ağır basmaktadır. Kaç Bayan 40’lı Yaşlarda Yeni doğan Bebek Sahibidir? Yapılan istatistiki çalışmalarda donakaltıcı olan nokta, 40’lı yaşlarında olduğu halde henüz bebek sahibi olmayan bayanların rakamı değil, son on senede […]

“Hamile kalmak için ideal yaş budur.” diye kesin bir yaş hududu mevzulamaz.  Bununla beraber 35 yaşından sonra hamile kalmanın bir hayli tehlikeye neden olacağı güzergahında düşünceler ağır basmaktadır.

Kaç Bayan 40’lı Yaşlarda Yeni doğan Bebek Sahibidir?

Yapılan istatistiki çalışmalarda donakaltıcı olan nokta, 40’lı yaşlarında olduğu halde henüz bebek sahibi olmayan bayanların rakamı değil, son on senede bu oranlarının çoğalmakta olmasıdır. Bu mevzuda yapılan çalışmalarda 40 yaş ve üstü bayanlardaki gebelik oranları, geçen senelerin bilgilerine göre en üst seviyelerde olduğu tanımlanmıştır. Bu çalışmada 40 ile 45 yaş aralığındaki her 1000 bayandan takribî 11 bayan, bebek sahibi olurken 46 ve üstü yaşlar için bu sayı azıcık daha düşüktür.
Genel olarak doğum oranı düşse dahi bu yaş kategorisi, trendi zorlamaktadır. Bu gidişat, 40 yaş grubu anneleri erken çocuk sahibi olan annelerin doğum alanlarında, doğum evveli gruplarında ve ebeveynlik

etraflarında bulunmasının muhtemel olduğu anlamına kazanç.

Hamile Kalma İhtimali Nedir?

40'lı Yaşlarda Hamile Kalmak Riskli midir?40’lı yaşlarda gebeliğin önündeki en büyük manilerden biri de doğurganlıktır. Elbette 40’lı yaşlarında hamile kalmakta hiçbir meseleyi olmayan bayanlar vardır, fakat istatistiksel olarak bakıldığında hamile kalınması ve hamile kalmaya çalışılması yaş ilerledikçe doğurganlık rehabilitasyonlarına lüzum dinleme ihtimalini yükseltmektedir. 35 yaş üstü bayanların takribî üçte biri, doğum uzmanından destek alarak doğum kısmetlerini yükseltmiştir ve hekime gidenlerin rakamı yaşla beraber çoğalış göstermektedir. Ayrıca bayanlar arasında 40’lı yaşlarının başında hamile kalmaya çalışan bayanların yarısı da yeniden aynı biçimde bir hekimden destek almaktadır. Ve babanın yaşının gebeliğin sıhhatini etkilediğini öğrenmekte ehemmiyetli bir detaydır.
Bir Hayli insan için doğurganlık rehabilitasyonları çok şey ifade edebilir. Bu rehabilitasyonlar, oral ilaçlar kullanırken kumpaslı olarak donör yumurta kullanmak ve tüp bebek ile hamile kalmaya çalışmak olarak sayılabilir. Genel olarak bakıldığında 35 yaşından sonra, 6 aylık iyi giderekilmiş ilişki ile doğum hakimiyeti olmadan hamile kalınmadıysa bir doğum uzmanının desteğine müracaat etilmesi öneri edilir.
Bu mevzuda özellikle ilgilenilen alanlardan biri yumurtaların temini ve niteliğidir. Yumurta rakamı ve ismi geçen yumurtaların sıhhati, ihtiyarladıkça eksilir. Yumurtaların ne kadar iyi yakalandığını yapacağı testlerle hekim görebilir ve bu yapılacak öbür doğurganlık testinin bir parçasıdır. 30’lu yaşlarda doğurganlık rehabilitasyonları dayanağı olmadan hamile kalma kısmeti, rastgele bir döngüde takribî yüzde 75’tir. Bu sayı 40’lı yaşların başlarında yüzde 50 ortamında ve 43 yaşına gelindiğinde yalnızca yüzde 2’ye düşmektedir.

İkiz Olma Kısmeti Nedir?

Kırklı yaştaki bayanların hamileliklerinde ikizler de dâhil olmak üzere çoğul bebek sahibi olmak çoğunlukla yaşanan bir vaziyettir. Bu gidişat doğurganlık rehabilitasyonlarına bağlansa da doğurganlık ilaçları veya rehabilitasyonları kullanmadan dahi çoğul hamilelik oranlarında natürel bir çoğalış vardır. Bu gidişat 40’lı yaşlarda gebeliği tasarlayanların uslarında yakalaması gereken bir ayrıntıdır.

Tehlikeler Nelerdir?

40'lı Yaşlarda Hamile Kalmak Riskli midir?Her gebelik, düşük tehlikeyi taşır ve bu tehlike yaşla beraber çoğalır. 40’lı yaşlarındaki bu tehlikenin bir kısmı, anne adayının hayatının bu noktasında kronik bir gidişat geçirme ihtimalinin evvelkinden daha fazla olması ile alakalıdır. Diyabet, yüksek tansiyon veya tiroit hastalığı gibi kronik bir gidişat hamileliği güçleştirebilir ve ölü doğum da dâhil olmak üzere düşük ve hamilelik kaybı tehlikelerini artırabilir. İleri yaş hamilelikte doğum evveli bakımın çok ehemmiyetli olmasının sebeplerinden biri de budur.
Gebelikten evvel hekim ile görüşülüp, kronik bir vaziyeti hakimiyet altına alarak bu tehlikeleri en aza indirilebilir ve hangi ilaçların gebelikle geçimli olacağını görmek için bir ilaç tahlili de alınabilir. Şayet rastgele bir kronik hastalık mevzubahisi ise, hamile kalınmadan evvel şahıs gebelik yarıyılında kullanılabilir ilaçlara geçiş yapmak için hekimiyle görüşmelidir. Bu yaşlardaki hamilikte genetik meselelerden kaynaklanan düşük tehlikeleri vardır ve yaş ilerledikçe genetik bir mesele hayata oranı yükseldiğinden düşük tehlikeyi de yükselir.
40’lı yaşlardaki hamilelik potansiyel olarak daha karışıktır, ancak ne kadar sıhhatli olunursa karmaşıklık hayata ihtimali o kadar düşüktür. Doğru olan her şeyi yapan sıhhatli bayanlar dahi gebelikte karmaşıklıklar yaşayabilirler.
40’lı yaşlardaki bir gebelikten kaynaklanan karmaşıklıklar, altta sıralanan tehlikelerde çoğalışa neden olabilir;
•Düşük riski
•Erken doğum
•Preeklampsi hamilelik zehirlenmesi
•Gestasyonel diyabet hamilelik diyabeti
•Bebekte düşük doğum ağırlığı
•Sezaryen doğum
Anne adayının doğum evvelinde tutarlı olarak hekim hakimiyetinde olması bazı tehlikeleri rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda erken doğum ortaya çıkarsa bir karmaşıklığın tespit edilmesine takviyeci olabilir. Bir karmaşıklık başladığında bu gidişat, gebeliğin ve bebeğin sıhhati için çok ehemmiyetlidir. Zira karmaşıklıkları önleyen veya geciktiren ek tıbbi rehabilitasyon için zaman kazandırabilir. Misal olarak erken doğum tehlikeyi evvelden fark edildiği taktirde anne adayının erken doğum yapması durdurulabilir. Ya da erken doğması gerekiyorsa bebeğin akciğerlerinin olgunlaşmasını süratlendirecek rehabilitasyonların uygulanmasına fırsat bulunabilir. Ayrıca bir karmaşıklık tehlikesinin çoğalmasının, netlikle bir karmaşıklık yaşayacağının söylenmesi ile aynı şey olmadığının fark edilmesi de son derece ehemmiyetlidir.

Hamileliğin Genetik Meseleleri

40'lı Yaşlarda Hamile Kalmak Riskli midir?Genetik testler her yaştan hamile bayanlar için giderek daha fazla yaygınlaşmaktadır. 40’lı yaşlarında genetik tarama ve testler daha da öne çıkan bir test biçimidir. Milli Down Belirtiyi Derneğine göre, 40 yaşında bir bayan, Down belirtili bir bebeği doğum yapma ihtimalinin 100’de birine sahiptir. Bu sayı, 49’lu yaşlarda yüzde 10 veya 10’da bir oranına yükselmektedir.
Doğum evveli genetik taramalar yapılmalı ve test neticeleri, bebeğin annenin yaşına göre genetik bir problemle doğma ihtimalini anlatacak biçimde olmalıdır. Tarama, kan testlerinin Down belirtili bir çocuğa sahip olma tehlikesinin bu gebelik için, 200’de bir olduğunu gösterebilir. Bu negatif bir tarama olarak kabul edilir, zira asıl tehlike istatistiksel tehlikesinden daha iyidir. bu oran 40 yaşında bir bayan için 100’de birdir.
Eğer; test bu hamileliğin Down belirtili bir bebekle sonuçlanma ihtimalinin yüzde 80 olduğunu söylerse, bu pozitif bir test olarak kabul edilir. Bu, Down belirtili bir bebeği doğurma tehlikesinin istatistiksel tehlikesinden daha yüksek olduğu anlamına kazanç. Genetik tarama, bebeğin genetik bir problemi olduğunu kesin olarak söylemez, yalnızca yaş grubuyla karşılaştırıldığında tehlikeleri hesaplar.
Genetik tarama bazı aileler için şahanedir zira anne veya bebeğe prosedürden dolayı tehlike teşkil etmez. Genetik testlerin aile için daha uygun olup olmadığına karar verilmesine takviyeci olabilir ve bebeğin genetiğinin doğru bir fotoğrafını ve teşhisini sağlar. 4 lü tarama testleri, bebek için amniyosentez veya koryon villus örneklemesinden CVS muhtemel bir tehlike olup olmadığı tespitini sağlar.

Düşük ve Erken Doğum

Düşük tehlikeyi yaşayabileceğini düşünme ya da bebeği alma görüşü gibi eş haberler annenin daha fazla karmaşıklığa maruz kalma tehlikesini yükseltebilir. İyi haberlerden biri, şayet bu annenin ilk bebeği değilse, düşük ve erken doğum tehlikesinin ilk bebeğini 40 yaşından daha büyük yaşlarda alan bir anneden daha az olmasıdır.40’lı yaşlarda gebelik ve doğumu daha karışık hale getiren şey, büyük miktarda annenin sıhhatidir. Her ne kadar kronik şartlar yalnızca bulmacanın bir parçası olsa da kronik hastalığı olan bir kadının, karmaşıklık yaşamayan bir bayana göre problem yaşaması daha mümkündür.
İleri yaştaki anneler için, basmakalıp doğum veya sezaryen doğum gibi bazı neticelerin tehlikelerini de artırabileceğine dair bir inanç vardır. Bu, hekim veya ebe ile konuşulması gereken bir ayrıntıdır. Ayrıca annenin davranışı da ehemmiyetlidir. Aynı yaşlardaki pozitif gebelik misalleri, bu gebelik için niyetlerin andırılmasında takviyeci olabilir.
Hamileliğe bağlı karmaşıklıklar veya devam eden hamilelik mevzusundaki kaygılardan dolayı uyarılma ihtimali daha yüksektir. 20’li senelerin sonlarında bir kadının sezaryen doğum oranı yüzde 26 ortamındadır ve bu sayı 40 yaşın üzerindeki bayanlar için yüzde 52’ye çıkar. Bu, netlikle sezaryen olunacağı anlamına gelmez. Büyük ihtimalle, anne ve bebeğin sıhhati, uygulayıcı tercihi, baht etmeni ve yapılan tercihlerle ilgili büyüyecektir.

Gebelik Sonrası Bebeğin Sıhhati

40'lı Yaşlarda Hamile Kalmak Riskli midir?Çoğu insanın evham ettiği ana şey bebeğin sıhhatidir. 40’lı yaşlardaki bir gebelikten doğan bir bebeğin bazı karmaşıklıkları olması daha mümkün olmaktadır. Burada olgun annenin dikkati, tutarlı yapılan hakimiyetler ve çağdaş teknolojiyle, bu bebeklerin büyük çoğunluğu sıhhatli doğar. Yeniden, bir karmaşıklık tehlikesinin çoğaldırılması, o karmaşıklığın garanti altına alınması ile aynı şey olmadığını unutmamak ehemmiyetlidir.
40’lı yaşlarda hamile kalmak ve bir bebek sahibi olmak mevzusunda aşılması gereken bazı güçlükler olsa da anne bu mevzuda yalnız olmadığını öğrenmelidir. Bu yaşta bebeği olan bayanların rakamı her geçen gün çoğalmaktadır. Doğum evveli doğru bakım ile sıhhatli bir bebek sahibi olma kısmeti hala yüksek orandadır. Anne bunlara tüm kalbiyle inanarak olabildiğince gebeliğinin tadını çıkarmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ