Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

32 Bit ile 64 Bit Arasındaki Farklar

  • 18 Haziran 2021
  • 32 Bit ile 64 Bit Arasındaki Farklar için yorumlar kapalı
  • 224 kez görüntülendi.

Windows, dünyadaki şahsi bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemleri içerisinde en çok seçim edilen işletim sistemidir. 1977’de kurulmuş olan Microsoft günümüze kadar zamanın gereksinimlerine hitap eden bir hayli işletim sistemi çıkarmıştır. Bu sistemlerden kimileri uzun ömürlü olurken kimileri fazla yaşamamıştır. Bir program indirmek için internete girildiğinde programın özellikleri arasında programın hangi işletim sistemine geçimli olduğu bilgisi yer almaktadır. […]

Windows, dünyadaki şahsi bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemleri içerisinde en çok seçim edilen işletim sistemidir. 1977’de kurulmuş olan Microsoft günümüze kadar zamanın gereksinimlerine hitap eden bir hayli işletim sistemi çıkarmıştır. Bu sistemlerden kimileri uzun ömürlü olurken kimileri fazla yaşamamıştır.
Bir program indirmek için internete girildiğinde programın özellikleri arasında programın hangi işletim sistemine geçimli olduğu bilgisi yer almaktadır. Bu noktaya dikkat etmeden indirilen uygulardan kimileri bilgisayarla geçimli olmayacağı için yüklenememektedir.
64 bit işletim sistemi 32 bit işletim sisteminden daha sonra üretilmiştir. Buna bağlı olarak bazı iyileştirmeler ve geliştirmeler yapılmıştır. Ancak iki işletim sistemi arasındaki farklar son kullanıcıların bilgisayarlarında çalıştıracakları uygulamalarda ortaya çıkmaktadır.

32 Bit Harekâtçılar

32 bitlik harekâtçılar daha süratli işem yapabilmek emeliyle üretilmiş olan harekâtçılardır. 2 üzeri 32 adet, başka bir deyişle 4.294.967.296 bayt; öteki bir deyişle 4 GB muhtemel adrese sahiptirler. Bilgisayar sistemlerinin günümüze göre daha geri olduğu zamanlarda bu operasyon eforu oldukça yüksekti. Özellikle 8 ve 16 bit işletim sistemleri ile mukayese etildiği zaman netice belirgin ortaya çıkar. Bu, 4 GB limiti bilgisayarınıza yüklediğiniz uygulamaları ne kadar süratli kullanabileceğiniz ile alakalı bir kısıttır. Dezavantajların başında ise RAM kısıtı gelmektedir. Bu harekâtçılarda en fazla 4 GB RAM kullanılabilmektedir. Başka Bir Deyişle bilgisayarına 8 GB RAM yüklendiğinde dahi işletim sistemi bunun yalnızca 4 GB’lık kısmını tanıyacak ve yalnızca bu kadarını kullanbilecektir.
32 bit işletim sistemine uygulama indirmek istediğiniz zaman x86 alternatifini seçmeniz gerekmektedir.

64 Bit Harekâtçılar

Günümüzde bir hayli son kullanıcının bilgisayarında 64 bit işletim sistemi yüklüdür. 2 üzeri 64 byte muhtemel adreslemeye izin vermektedir. Bu da takribî 32 Bit ile 64 Bit Arasındaki Farklarolarak 18 milyar GB etmektedir. 64 bit işletim sistemi 2000’li senelerin başında son kullanıcılara hitap etmeye başladı. Bir 64 bit işlemiciye sahip bilgisayarda 64 bit uygulama kullanıldığında hadıza bloklarının meskenleri daha kolay olacağı için daha güçlü bir harekâtçıya sahip olmuş olacaksınız. 64 bitlik işletim sistemine uygulama indirmek istenildiğinde x64 alternatifinin seçilmesi yeterli olacaktır.

32 Bit Harekâtçılar 64 Bit Operasyoncuları Mukayese Etme

32 bit işlEMci, 4 GB muhtemel adresleme alanına sahiptir. 64 bit harekâtçı, 16 TB muhtemel adresleme alanına sahiptir.
32 bit harekâtçı 4 Gb RAM kullanımına izin eder. 64 bit harekâtçı 192 GB ve üzeri RAM kullanımını desteklemektedir.
32 bit harekâtçı thread, başka bir deyişle çoklu görev manayı için uygun değildir; 64 bit harekâtçı thread başka bir deyişle çoklu görev manayı için uygundur.
32 bit harekâtçı, sadece 32 bit işletim sistemlerini yardımlar; 64 bit harekâtçı, 64 bit işletim sistemlerini desteklediği gibi 32 bit işletim sistemlerini de desteklemektedir.
Tabloda belirtilen son maddeye göre 64 bit harekâtçıya sahip bir bilgisayara şayet kullanıcı isterse 32 bitlik bir işletim sistemi yükleyebilmektedir. Ancak bu vaziyet bazı performans ve sürat kayıplarına yol açacaktır. Üstelik 4 GB RAM’dan aşırısı da kullanılmayacaktır.
İki harekâtçı ve işletim sistemi arasındaki farkı daha iyi kavrayabilmek için denk koşullarda gidişatların değerlendirilmesi gerekmektedir. 4 GB RAM’i olan iki bilgisayardaki bir uygulama şayet 4 GB RAM’dan daha aşırısına lüzum dinlemiyorsa iki işletim sistemi ve harekâtçı arasında hemen hemen bir fark sezilmeyecektir. Ancak bilgisayarlardaki RAM 8’e veya 16’ya yükseltildiğinde arasında apaçık derecede fark ortaya çıkacaktır.
Daha somut bir misal üzerine odaklanacak olursak 32 bit işletim sistemine sahip ve 64 bit işletim sitemine sahip iki tane bilgisayar alalım: Her iki bilgisayarda da ilk evvel mayın tarlası oyununu başlatalım. Arasında bir fark gözlemleyemeyeceksiniz. Ancak ikinci olarak Photoshop uygulaması çalıştırıldığında 64 bit olan işletim sisteminde daha süratli çalıştığını gözlemleyeceksiniz.
Reelinde hem 32 bit hemde 64 bit işletim sistemleri iki cinste yazılmış olan uygulamalarıda çalıştırabilmek maharetine sahiptir. Fakat harekâtçılar kullanıcılara bu mevzuda kısıtlama getirmekte ve 32 bitlik harekâtçılar yalnızca 32 bitlik uygulamaları desteklemektedir.
Makine sürücüleri, işletim sistemlerine göre yazılmaktadır. Günümüzde bir hayli makine, hem 32 hem 64 bit işletim sistemlerini otomatik olarak 32 Bit ile 64 Bit Arasındaki Farklartanıyabilmektedir. Ancak elimizde daha öncekinden kullandığımız bir yazıcımız varda bunu 64 bit bilgisayarda kullanamayabiliriz.
Windows 64 bitte windows 32 bite göre değişik olan noktalardan birisi de C sürücünün içerisinde yer alan Program Files klasörünün yanında bir de Program Files x86 klasörünün bulunmasıdır. Bu sayede bilgisayara yükelenecek olan 32 bitlik uygulamaların dosyaları burada yakalanabilmektedir. Uygulamaların çalışması için gerek dinledikleri .DLL dosyaları bu klasörlerin içerisinde yer almaktadır.
64 bitlik işletim sistemleri 32 bitlik işletim sistemlerinden sonra üretildiği için günümüzün güvenlik gereksinimlerine daha doğru biçimde yanıt verebilmektedir. Özellikle bilgisayarda bankacılık uygulamaları veya özel bilgiler bulunan son kullanıcıların 64 bitlik harekâtçı ve 6t4 bit işletim sistemi seçmeleri bereketlerine olacaktır. Ancak nihayi olarak güvenlik kriterleri kullanıcının Windows’a yapacağı güvenlik ayarları ile tanımlanmaktadır. Bazı vaziyetlerde 32 bit işletim sistemleri daha tehlikesiz olabilmektedir.

Harekâtçı ve İşletim sisteminin Özelliklerini Bilme

Bilgisayarımızda var olan operasyoncunun cinsini bilmek için “Bilgisayar” sembolüne sağ tıklayıp “Yönet” dedikten sonra açılan pencerede cihaz yöneticisine ardından sağ tarafa gelecek olan pencerede de “Harekâtçılar” sekmesine tıklamak yeterlidir.
İşletim sistemini bilmek ise harekâtçıyı bilmeye göre daha kolaydır. Bilgisayara sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra sistemin altındaki sistem cinsinin karşısında işletim sistemimizin cinsi yazacaktır.
Netice olarak iki işletim sistem sistemi arasındaki maliyet farkını da göz önüne almak gerekmektedir. 32 bit daha daha önceki bir harekâtçı kullanacağı için maliyeti 64 bite daha uygun olacaktır. Son kullanıcı olarak internette birkaç saatlik araştırma yapmak ve bazı kanallardan video izlemek isteyenlere 32 bit de yeterli gelebilecektir. Ancak yüksek RAM grafik harekâta özelliklerine sahip uygulamalar çalıştırması gereken son kullanıcıların 64 bit operasyonculu bilgisayarları seçim etmeleri daha isabetli olacaktır. 64 bit işletim sistemleri 32 bitlik işletim sistemlerine göre daha fazla güvenlik sağlayabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ