Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

2017 Senesinin En İyi 10 Buluşu

  • 12 Kasım 2021
  • 2017 Senesinin En İyi 10 Buluşu için yorumlar kapalı
  • 104 kez görüntülendi.
2017 Senesinin En İyi 10 Buluşu

İnsanoğlu var olduğu günden bu yana yaşam niteliğini artırmak, işlerini basitleştirmek ve daha konforlu bir hayat yaşamak ismine devamlı çalışmış ve araştırmalar yapmıştır. Kendisi ile etkileşimde bulunan her bir probleme çözüm aramış ve açıklamaya çalışmıştır. Bu sebeple, senelerce, rakamsız buluş ve buluşlar ortaya çıkmıştır. Bunların bir haylisini günlük hayatımızda kullanmaktayız. Geçtiğimiz 2017 senesinde de elbette bir […]

2017 Yılının En İyi 10 Buluşuİnsanoğlu var olduğu günden bu yana yaşam niteliğini artırmak, işlerini basitleştirmek ve daha konforlu bir hayat yaşamak ismine devamlı çalışmış ve araştırmalar yapmıştır. Kendisi ile etkileşimde bulunan her bir probleme çözüm aramış ve açıklamaya çalışmıştır. Bu sebeple, senelerce, rakamsız buluş ve buluşlar ortaya çıkmıştır. Bunların bir haylisini günlük hayatımızda kullanmaktayız. Geçtiğimiz 2017 senesinde de elbette bir ekip buluşlar yapıldı. Bu yazıda 2017’ye damga vurmuş buluşları araştıracağız.

Time Mecmuası, her sene dünyadaki, bilimsel büyümelerden, yeni çıkan alet ve taşıtlardan, yevmiye hayat için üretilen ürünlere kadar suratlarca buluşu inceler ve en iyilerinden 25 tanesini seçer. Kasım 2017’de yayınlanan rakamında bu liste içerisinde Apple, Nintendo ve Tesla gibi markaların ön tasarıya çıktığını görmekteyiz. Buluşlar arasında da robotlar ve sanal gerçeklik gözlüklerinin ön tasarıya çıktığını görmekteyiz. Bu liste içerisinden en iyi 10 tanesini seçip sizlerle paylaşmak istedik.

2017 Yılının En İyi 10 Buluşu10. Stres Çarkları

Listeye en ucuz olan buluşla başlayalım: Stres Çarkları. 2017 seneyi süresince oldukça ucuz olan bu renkli ufak çarkları bir hayli çocuğun ve erişkinlerin ellerinde görmüşsünüzdür. Başlangıçta dikkat yetersizliği, hiperaktivite bozukluğu gibi rahatsızlıklara sahip olan çocuklar için planlanmış olsa da sonraları hemen herkesin kullandığı görülmüştür. Uzmanlar, ellerimizi kullanabileceğimiz bir şeye sahip olmanın insanların konsantrasyonunu artırmaya destekçi olduğunu söylemektedir. Belki de bu nedenle bir hayli insanın alakasını sürüklemiş ve akla gelebilecek her cins renkle piyasaya sürülmüştür.

9. Halo Top

Başlangıçta da belirttiğimiz gibi, bu listede yalnızca teknolojik buluşlara yer vermeyeceğiz. Yevmiye yaşamımızda bize katkı sunan buluşlara da yer vereceğiz. Bunlardan birisi de Halo Top. Dondurma gibi diyebileceğimiz Halo Top, banal dondurmalara göre çok daha az oranda şeker oranına sahiptir. 1 kilo Halo Top, en fazla 360 kalori kapsamaktadır. Bu düşük kalorili yapısını suni tatlandırıcı olan Stevia ile sağlamaktadır. Maliyeti oldukça uygun olan bu dondurma çeşidi, bir aperatif olarak geçtiğimiz yıl senelik satışlarını %2500 oranında artırarak büyük bir zafere imza atmıştır.

8. Nike Pro Hijab

Bu buluş, teknolojiden ziyade bu listede yerini, sporda spektrumun ehemmiyetini teşvik etmek ve yabancı husumetine karşı gayret etmek için kazanmıştır. Dünyanın en tesirli spor firmayı olan Nike, Pro Hijab’ı tanıttı; 2018 baharında takribî 35 dolar ile satışa sunulacak. Bu, Müslüman sporcuların başörtüsü ile spor yapmalarının güç olmasından dolayı düşünülmüş ve spor yapma isteklerini reelleştirebilecekleri bir buluştur. Nike Pro, nemi uzaklaştıracak hafif, soluk alabilen bir kumaşla üretilmiştir; kullanan atletler, terlemeyi hakimiyet etmeye destekçi olduğunu söylemektedir.

2017 Yılının En İyi 10 Buluşu7. Nintendo Switch

Çocuklar ve erişkinler için senenin en iyi cihazıyla, 2017 senesine ait en iyi 10 serinin buluşlarına devam edelim! Yeni Nintendo Switch, kullanıcının lüzumuna göre değişen bir video reyin konsoludur. Bir modda bir konut konsolu iken, değişiğinde ise tek bir kullanıcının seyahat ederken oynamasına izin veren taşınabilir bir tablettir ve başka bir gidişatta, birden fazla kullanıcının iki reyin kumandası kullanmasına izin verir. Nintendo, Mart ayında piyasaya sunulmasından bu yana 8 milyondan fazla Nintendo Switch sattığını bildirmiştir.

6. Jibo: Bir Robot Dost

Bu buluş, son senelerde teknolojinin en iyi buluşu olacağına iddia etmektedir. Jibo dünyadaki ilk aile robotu olarak öğrenilir ve Amazon Echo ve Google Home gibi öteki şahsi robot teşebbüsleri ile hiçbir eşliği yoktur. Bu robot gerçekten insansı özelliklere sahiptir ve reel özelliği duygusal etkileşimde bulunmasıdır. Görünümü, ses tonu, espri ve sempatisi ile ufak bir dostun olduğunu sezdirmektedir. Jibo, çocuklara hikayeler anlatabilir ve bazı ses komutları ile kendisine söyleneni yapar. Misalin; yalnızca “Jibo, fotoğraf çek” diyerek resim sürüklemesini sağlayabilirsiniz. Yaratıcıları, Jibo’nun hala çok bileceği şeyleri olduğunu düşünse de, şimdiden oldukça popülerleşmiştir.

5. iPhone X

Natürel ki, dünyanın en ünlü cep telefonu firmasının ürünleri – Apple – en iyi buluşlar 2017’den uzak kalamadı. Time Mecmuası’ne göre, iPhone X muhtemelen dünyanın en sofistike uslu telefonu. Telefonun ön suratını kaplayan 5.8 inç ekran, 2436 x 1125 piksellik bir çözünürlük ve kullanıcıların suratlarını tanıyarak telefonun kilidini açmasına izin verecek kadar uslu 12 MP bir ön kamera. Oldukça iddialı bir ürün olan iPhone X’in ülkemizde de oldukça alaka sürüklediği görülmektedir.

4. eSight 3

Âmâlar için görüş sağlayan gözlükler! Bu ürün, 2017 senesindeki en ehemmiyetli buluşlardan birisidir, zira âmâ olan bir hayli insanın yaşam niteliğini iyileştiren bir yaratımdır. eSight 3 hakikat görselliği taklit eder, bu güçlü gözlükler yüksek tanımlı videoları kaydolur ve bu görüntüleri geliştirmek için geliştirme, kontrast ve özel algoritmalar kullanır ve bu sayede âmâ olan bireylerin spor dahil olmak üzere çok muhtelif aktifliklere katılmalarına izin vermektedir. Maliyetinin pahalı olması, ürünnam erişilebilir olmasını güçleştirse de dünya genelinde 1000’den fazla hasta tarafından kullanıldığı öğrenilmektedir.

2017 Yılının En İyi 10 Buluşu3. Tesla Model 3

2017 otomotiv teknolojisindeki en iyi büyümelerden laf edecek olursak, yeni Tesla Model 3’nam tasarımından bahsetmek zorundayız. 2017’de en çok beklenen ve alaka göre arabalardan biri olan Tesla Model 3, elektrikli taşıtların – yüksek maliyet ve hudutlu erim – meselelerinin üstesinden gelmeyi taahhüt ediyor. Maliyeti öteki elektrikli arabalara ve sunduğu özelliklere oranla uygun olan Tesla Model 3, tek bir şarjla 320 kmnin üzerinde sürüş mesafesi sunmaktadır. Firma, hipotezlerinin üzerinde günlük 1800 sipariş aldıklarını ve bununla baş etmeye çalıştıklarını belirtmiştir.

2. Thyssenkrupp MULTI

“Binalar dikey kent haline geliyor ve metroya eş elastik bir erişim sistemine gereksinim dinliyorlar” – Markus Jetter. 2017’de dünyanın en büyük buluşlarından bir ötekiyi, Alman işletmesi Thyssenkrupp tarafından asansör sanayisinin devriminde km taşını işaret eden, kemersiz bir asansör sistemi olan MULTI idi. Asansörleri miller taşıtıyla hareket ettirmek için kullanılan teknoloji, Japonya‘nın manyetik teleferikleri tarafından kullanılan manyetik mekanizmanın benzerini kullanmaktadır. İlk MULTI Berlin’de 2021’de sahneye çıkacak.

2017 Yılının En İyi 10 Buluşu1. NASA Mars Insight

Son olarak, 10 en ehemmiyetli buluşun olduğu listesinin bir NASA buluşu olmaksızın bitmesi düşünülemez. NASA Mars Insight projesi, Mayıs 2018’de tasarlanan ve kırmızı seyyarenin içyapısını araştıracak bir modülü kapsamaktadır. Bu sayede, tüm seyyarelerin geçmişteki yapısının anlaşılması amaçlanmaktadır. Dünya ile komşu seyyarenin aynı hizaya geldiği tarih olan Mayıs 2018 seçildi böylece seyyareler arası geçişin kısa sürmesi kastedilmektedir. Bu projenin 728 dünya günü kadar sürmesi beklenmektedir.

Yazar:Bekir Afşar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ