Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

20. Asırda Hayatımızı Değiştiren 10 Büyük Buluş

  • 15 Kasım 2021
  • 20. Asırda Hayatımızı Değiştiren 10 Büyük Buluş için yorumlar kapalı
  • 112 kez görüntülendi.
20. Asırda Hayatımızı Değiştiren 10 Büyük Buluş

20. asır bilimsel büyümelerin süratinin doruğa çıktığı insanların hem fertsel hem de grup halinde bilime umursamayı çoğaldırdığı bir yarıyıl olmuştur. Ard arda yapılan buluşlar 20. asrı tarih sayfasında çok değişik bir yere taşımaktadır. Hem cemiyetsel meselelerin çözümü hem de askeri teknolojide ilerleme gayesinde olan bir hayli devlet bilime çok fazla paralar ayırmış ve neticesinde bir hayli […]

20. Yüzyılda Hayatımızı Değiştiren 10 Büyük İcat20. asır bilimsel büyümelerin süratinin doruğa çıktığı insanların hem fertsel hem de grup halinde bilime umursamayı çoğaldırdığı bir yarıyıl olmuştur. Ard arda yapılan buluşlar 20. asrı tarih sayfasında çok değişik bir yere taşımaktadır. Hem cemiyetsel meselelerin çözümü hem de askeri teknolojide ilerleme gayesinde olan bir hayli devlet bilime çok fazla paralar ayırmış ve neticesinde bir hayli alanda devrim kalitesinde makineler ve teknolojiler ortaya çıkmıştır. 20. asırda 10’dan çok daha fazla büyük icar olduğundan listeyi 10’a kadar indirmek bir hayli güç olsa da göze en batan ve insanlığı en çok etkileyen icatlardan 10 tanesini size sunuyoruz. Ne yazık ki her yeni teknoloji insanlığa faydalı olmamış kimileri savaş gibi ya da sömürme gibi emellerle kullanılmıştır. Hastalık rehabilitasyonu ya da bağlantıyı süratlendirmek gibi emellerle ortaya çıkan buluşlar olduğu kadar muhakkak bir emeliyle de çalışmalar ne yazık ki olmuştur. Fakat o zamanlarda iyi ya da makûs emellerle ortaya konan bu buluşların neredeyse hepsi günümüzde iyi istikametiyle geliştirilebilmektedir.

20. asrın hayatımıza kazandırdığı en büyük tesir ise bilimde lider olan firma ve ülkelerin dünyaya hükmetmeye başlamasıdır. Bundan evvel bilek eforu ve mertlik gibi özellikleriyle öne çıkan ülkeler artık ön tasarıya çıkmak için bilimsel çalışmaları çoğaldırmak zorunda kalmıştır. Bu hem dünyayı ve âlemi anlamaya çalışmak hem de ekonomik olarak kalkınmak emelli yapılan bilimsel araştırmalar en yoğun meyvelerini 20. asırda vermeye başlamıştır. Günümüzde de her gün muhtelif medya platformlarında gördüğümüz bilimsel büyümelerin lideri hakikatinde 20. asrın başlarında başlayan yoğun buluş çıkarma civarıdır. Daha evvelden vahim ve uzak durulması gereken birer birey gibi görülen bilim insanları ve mucitler artık el üstünde yakalanıp yolundan gidilmesi gereken şahıslar haline 20. asırda gelmeye başlamıştır.

20. asır teknoloji ve bilimsel faaliyetlerde çok fazla artan bir ivme özelliğiyle ortaya çıkmasının haricinde soğuk ve sıcak savaş gibi özellikleriyle de ortaya çıkmaktadır. Bu yoğun savaş yarıyılında insanlar karşı karşıya kaldıkları mağlubiyetlerden sıyrılmak için de bilimi kullanmaya lüzum duymuşlardır. Uzun sözün kısası tüm ebatlarıyla bilimin ehemmiyetli olduğunu cemiyetsel açıdan kabul edilmeye başlanılması açısından 20. asır çok ehemmiyetlidir. İşte bu bilimsel açıdan pek bedelli olan 20. asırda ortaya konan ve hayatımızı değiştiren 10 büyük buluş:

20. Yüzyılda Hayatımızı Değiştiren 10 Büyük İcat10. Nükleer Efor

19. asra kadar neredeyse her alanda kendini gösteren buğu gücünün yerini 20. asırda ortaya çıkan nükleer efor almaya başladı. Bu büyük oyuncu farklılığı yalnızca 20. asrı değil günümüzü de etkilemektedir. Aniden hakimiyetli yapıldığında toprağı ve havayı çok daha az pisleyen, bereketli, daha pratik ve çok daha fazla enerji imalini sağlayan nükleer eforun varlığı yarıyılın güçlü devletleri ve firmaları tarafından çok hoşlanıldı. Ne yazık ki nükleer eforun kullanımı yalnızca sanayi faaliyetlerinde olmadı ve 2. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren atom bombası hadisesi de yaşandı. Bilimsel faaliyetlerin çok elastik bir özelliği vardır. Yapılan çalışmada çıkan mahsulü iyi doğrultuya sürüklersen bir hayli insana ve doğaya iyilik yapabileceğin gibi makûs doğrultuya sürüklersen de bir hayli birey ve doğaya hasar verebilirsiniz. İşte atom bombası da böyle bir düşüncenin mahsulü olarak ortaya çıktı.

Ancak, nükleer eforun genel pozitif tesirini inkar etmek güçtür. Tehlikesiz bir biçimde işletildiğinde, nükleer santraller gerçekten de tüm şehirleri kuvvetlendirme kapasitesine sahip muhteşem ve düşük maliyetli bir enerji kaynağıdır. En büyük mesele ise, bu ortaya çıkan enerjiyi bir sonraki asra taşıyacak kadar büyümemiz olmamızdır. Bu gibi enerjiyi depolama sistemlerimizi geliştirirsek nükleer enerji gerçekten çağ kapatıp açabilecek kadar büyük bir buluştur. Her teknolojik buluş gibi nükleer enerji de makûs yanlar barındırmaktadır ama eksilen enerji kaynaklarına karşın artan enerji gereksinimini karşılamak için nükleer enerji büyük bir alternatiftir.

20. Yüzyılda Hayatımızı Değiştiren 10 Büyük İcat9. Şahsi Bilgisayar

Bugün dünyamızı bilgisayarsız hayal etmek çok güçtür. Natürel ki, bilgisayarlar İkinci Dünya Savaşı’ndan beri varlıklarını sürdürüyorlar. Ama ilk bilgisayarlara baktığımızda faydasından çok hasarı olan şeylerdi. Kocaman ve kullanması çok güç olan ilk bilgisayarlar ebatlarına kıyasla çok da tesirli işler ortaya koymuyorlardı. Bir tuğla gibi ağır olan bilgisayarlar yalnızca kolay operasyonları yapabiliyorlardı. Steve Wozniak ve Stephen Jobs, 1976’da Apple’ı tanıttığında, şahsi bilgisayar algısı anlamında her şeyi değiştirdi ve gerisi şuanda gördüğümüz gibi süratlice büyümeye başladı. Günümüzde natürel ki şahsi bilgisayarlar her yerde ve onlarsız bir gün bile geçirmek insanı zorluyor. Hayatımıza bu kadar girmesiyle beraber bir hayli insan için uyum kaynağı da olan bilgisayarlar artık hayatlarımızda kilit noktası görevi görüyor. Finans sektörü, grafik sektörü, emlak sektörü ve hatta kitap sektörü gibi suratlarca sektörde bilgisayar kullanılmadan bugünkü hacimlere erişmek olası değil. Özellikle yeni doğanlar ve şuan genç olanlar bilgisayarsız bir hayat düşünemezken daha evvelleri insanların hayatları hakkında empati kurmaya zorlanıyorlar. Şahsi bilgisayarın yalnızca günlük işleri yapmakta takviyeci olmaktan ziyade uzun yarıyıllı işler ve geçmişe müteveccih operasyonları kaydetmesi özellikleri gibi faktörler bizi onlara daha da bağımlı hale getiriyor. Para transferinden tutun müzik faaliyetlerinin hakikatleştirilmesi gibi suratlarda harekât için şahsi bilgisayarımızın olması gerekiyor. Günümüzde bilgisayarın gerekmediği bir sektör düşünmek neredeyse ihtimalsiz geliyor. İşte 20. asrın getirisi olan şahsi bilgisayarlar hayatımızı bu kadar yoğun bir biçimde etkilemiştir.

8. Araba

19. asırda Avrupa’da büyüme kaydedilmesine karşın, araba 20. asra kadar gerçekten pratik ve emin bir erişim kaynağı haline gelmedi. 20. asrın başlarından itibaren araba sektörü devrim kalitesinde büyümelerle ivmeli bir biçimde büyüdü. Günümüzde adım başı gördüğümüz suratlarca arabaya karşın 20. asrın başlarında bu kadar araba bulunmamaktaydı. Hem artan popülasyon hem büyüyen teknolojiyle ortaya çıkan petrol gibi enerji kaynakları at otomobili gibi giderli ve oranla yavaş olan otomobillerin yerini almaya başladı. İlk zamanlarda bu kadar dayanıklı olmayan arabaların toprak yollarda gitmesi çok güçtü ve asfalt yollar çıkana kadar yeni nesil arabalar çok da yaygınlaşamadı. Asfalt yolların da çoğalmasıyla yalnızca insan değil yük taşımacılığında da arabaların rolü bir anda arkasıydı. Ticari kamyonların da piyasaya girmesiyle ticarette maliyet ve daha da ehemmiyetlisi zaman çok tesirli bir oranda düşmüş oldu. Henry Ford’un 1908 senesinde tanıttığı kurulum hattı yapım stili arabanın uygun maliyetli de üretilebileceğini ortaya koydu ve arabalar daha erişilebilir hale geldi. Günümüzde ise arabalar 100 sene evvelki insanların yalnızca hayalini kurabildikleri radikal farklılıklarla hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. Hem dayanıklılık hem de motorunda yapılan yeniliklerle arabalar artık insanlara özgüllük kazandırmışlardır.

20. Yüzyılda Hayatımızı Değiştiren 10 Büyük İcat7. Uçak

19. asrın yoğun kullanılan ve buğu gücüyle çalışan trenleri o zamanlarda erişimin süratini çoğaldırarak dünyayı daha minik bir yer haline getirmişti. Fakat 19. asırdaki bu devrim gibi olayın üzerine 20. asırda uçak teknolojisinin gelmesi erişimi çok daha süratli hale getirmiştir. Günler hatta haftalar sürebilecek seyahatlerin yerini alan birkaç saatlik uçak yolculukları o zamanlarda son derece büyük bir alaka toplamıştı. Günümüzde kıtalar arası trenle seyahatin uzunluğu çağdaş trenlere karşın insanları korkutur ve genelde uçak seyahati seçilirken bu seçimin yapılma olanağının olmadığı 20. asrın başlarında millet çok büyük bir yenilikle karşılaşmıştı. Uçak hakikatinde yalnızca seyahatlerin acele ve tehlikesiz olmasını sağlamadı süratli bozulabilecek gıdaların iletilmesinden orman yangınlarının söndürülmesine kadar bir hayli değişik alanda kullanılabilen uçaklar insan hayatını çok daha kolay bir hale getirmişlerdir. Bu gibi tesirlerine ek olarak uçaklar savaş sanayinde de yoğun bir biçimde kullanılmışlardır. Fabrikasyon uçakların ortaya konmasından birkaç yıl sonra kurulmaya başlanan hava güçleri savaşların yalnızca kara ve denizde değil havada da reelleşmesine neden olmuşlardır. Günümüzde hala hem erişim hem de askeri alanda geliştirilmeye devam edilen uçaklara her gün değişik özellikler ilave edilmektedir. Öteki buluşlar hakkında da söylediklerimiz gibi uçak teknolojisini de iyi doğrultuya sürüklerseniz muhteşem kolaylıklar sağlayabileceği gibi 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’ya atılan atom bombalarının birer uçaktan atıldıklarını da unutmamamız gerekir.

6. Roket

20. asırda üretildiğini düşündüğümüz roket hakikatinde çok geçmişe dayanır. İlk olarak üç bin sene kadar evvel Çinliler tarafından keşfedilen roket geçmişte Yunanlılar ve Romalılar tarafından da kullanılmıştır. Ancak 20. asra kadar kendi halinde ve yalnızca göz kamaştırıcı bir cümbüş taşıtı olarak kullanılan roketler 20. asırda çok değişik bir ebat kazanmışlardır. 20. asırda ordularında roket sistemlerini kullanan ülkeler savaşlarda çok büyük avantajlar elde etmişlerdir. Roketlerin bu denli güçlü olabileceğinin gözlemlenmesi üzerine hakimiyet edilebilen roket üzerine çalışmalar yoğunlaşmıştır. ilk başlarda gidebileceği en uzun uzaklığın ve yönün hakimiyet edilebildiği roketler günümüzde yerini havadayken dahi yön verebileceğimiz teknolojiye vazgeçmiştir. Bu gibi özellikleri günümüzde halen roketlerin savaş sanayide çok yoğun kullanılmasını sağlamasına ilaveten uzay araştırmalarında da roketler yoğun bir biçimde kullanılmaktadırlar. Roketler olmadan ne Ay ne de uzayda başka bir yere gitmek olası olmazken uydularımızı bile dünyamızın dışarısına fırlatmak hayal olur. Roketler teknolojide kullanılmıyor olsaydı telefonlarımızdaki GPS’ten tutun da hava hipotez raporlarına ve hatta cep telefonlarının kullanımına kadar bir çok işi yapamaz olurduk. Daha bir hayli pozitif tesiri olan roketler uzun bir vakit daha hayatımızı etkilemeye devam edeceğinden 20. asırda ortaya çıkmış çağdaş roketlerin geleceğimizi şekillendirmekteki tesiri yadsınamaz.

5. Denizaltı

Denizaltı teknolojisinin dünyada kullanılmaya başlanması 20. asırda hakikatleşen bir hayli savaşın seyrini değiştiren bir olay olmuştur. İlk reel denizaltı 1880 senesinde buluş edilmesine rağmen savaş teknolojisinde yoğun bir biçimde kullanılabilecek dayanıklılıkta denizaltıların buluş edilmesi ve kullanılması 20. asrı bulmuştur. Başta da bahsettiğimiz gibi 20. asrın yoğun bilimsel ve buluş çıkarmaya müteveccih civarında ellerinde bulunan hali hazırda keşfedilmiş şeylerin geliştirilmesi de ehemmiyetli yer kaplıyordu. İşte bu mevzuda ele alınan en büyük buluş olan çağdaş denizaltılar 2. Dünya Savaşı sırasında bütün bir canavara dönüşmüştü. Denizin dibinden gitmesi sebebiyle fark edilmesinin güçlüğü denizaltıları o yarıyılda büyük savaş gemilerine karşı çok güçlü birer taşıt olarak ortaya çıkartıyordu. Günümüzde denizaltılar neredeyse hudutsuz dayanıklılığa erişse de teknolojinin büyümesiyle denizaltının yerinin fark edilmesine müteveccih teşebbüsler de neticesini vermiş ve gelişmiş saptayıcılar bulunmuştur. Neredeyse her birinci sınıf deniz güçlerinde bulunan denizaltılar günümüzde 20. asrın başlarındaki kadar yoğun kullanılmamaktadır. Günümüzde yoğun kullanılmamasına rağmen 20. asrın başlarındaki kullanımlarının tarih sahnesinde çok köklü farklılıklar yapması dolayısıyla denizaltıların varlığı hayatımızı çok büyük miktarda etkilemiştir.

4. Antibiyotikler

Alexander Fleming 1928’de penisilini keşfedene kadar, rastgele birinin tutulduğu minik bir böcek ısırığı dahi neredeyse ölümcül bir hastalık haline gelebilmekteydi. Ancak penisilin ile başlayan ve daha sonra günümüze kadar gelen antibiyotiklerin bulguyu bakteriyel enfeksiyona bağlı vefatların sayısını ehemmiyetli bir biçimde düşürdü. İnsanların ve hatta hayvanların vasati yaşam vakitlerini çok yüksek seviyelere çıkartan antibiyotikler 20. asırda bulunmuş olmasına rağmen halen daha çok yüksek araştırma bütçelerinin yatırılıp geliştirilmesine devam eden ilaçlardır. Zamanında rehabilitasyonu yok gibi görülen büyük ve süratle yayılan bir hayli hastalıkla birlikte minik bir hayvan ısırığı sonrası oluşan bakteriyel enfeksiyona kadar bir hayli hastalık antibiyotikler sayesinde problem olmaktan çıkmıştır. Bakteriye spesifik olan bir hayli antibiyotik sayesinde günümüzde enfeksiyona bağlı hastalıklar çok daha rahat atlatılabiliyor. Fakat antibiyotiklere inanılmaz bir ilaçmış gibi bakmamakta fayda var. Yoğun ve şuursuz kullanımın antibiyotiğe karşı direnç geliştirmemize neden olduğunun ortaya konmasıyla antibiyotikleri çok daha dikkatli kullanmamız gerektiği ortaya çıkmıştır. Her şeye karşın bir hayli canlının hayatının uzamasında tesirli olan antibiyotikler 20. asrın en ehemmiyetli buluşlarından biridir.

20. Yüzyılda Hayatımızı Değiştiren 10 Büyük İcat3. Televizyon

Bağlantıyı birebir bağlantıdan çıkartıp kitlesel bir biçimde süratli hale getiren radyodan sonra televizyon bu kitlesel bağlantıyı görsel olarak sunmasıyla bir devrim yaşatmıştır. Bir çok açıdan insanların hayatında olmazsa olmaz haline gelen televizyon hayatımıza 20. asırda girmiştir. Günümüzde tüm boş müddetlerimizin değerlendiricisi, çizgi filmlerle bebek bakıcısı, hoca, eğlendirici ve hatta hikaye anlatıcısı gibi bir hayli değişik ünvanı barındıran televizyonlar kitlesel irtibat aygıtlarının olmazsa olmazıdır. Getirdiği onlarca yenilikle ve iyilikle birlikte kendini fazla kaptıran bir grup için de televizyonun varlığı negatif tesirler yapmıştır. Günümüzde bir hastalık haline gelen televizyon bağımlılığının sebebi olan televizyon sunduğu rengarenk dünyayla insanı çok kolay bir biçimde içine sürükleyebilmektedir. Günümüzde ailelerin kendi içerisinde irtibat kurmasını güçleştirecek ebatlara çıkan televizyon bağımlılığı ailenin bir masa çevresinde bir araya gelip yemek yemesi alışkanlığını dahi ortadan kaldırdı sayılır. Artık herkes kendi odalarındaki ekranların önünde yemek yerken televizyonun getirdiği onlarca iyiliğe ek olan makûs tesirlerini de tecrübelemiş oluyor. Ne kadar nefret ettiğimizi söylesek de başından kalkamadığımız makineler haline gelen televizyonlar zamanımızın çoğunu işgal etmeye başlamışlardır. Oyunculuk sanatının da yalnızca tiyatroda olmasından çıkıp konutlarımızın içine kadar girmesini sağlayan televizyonlar ne kadar negatif özelliği olsa bile hayatımızdaki kitlesel bağlantıyı güçlendirmesi açısından çok büyük buluştur.

2. İnternet

Daktilonun yerini daha süratli olan bilgisayarların almasının ardından evvel bilgisayarlarla daha sonra da telefonlarla koordineli bir biçimde çalışan internetin hayatımıza girmesi hala daha hayatımızı etkileyen bir buluş olarak sayılacak 10 şeyin başında internetin anılmasını sağlamıştır. Başlarda hesap yapmak, bilgi depolamak ve yazı yazmak gibi daha kolay harekâtlar için kullanılan bilgisayarların en ehemmiyetli görevi artık internete girişe aracılık etmesidir. Uçakla gelen dünyayı küçültme olayı internetin devreye girmesiyle çok daha süratli bir ebada taşınmıştır. İstanbul’dayken New York’taki bir dostunuzla saniyeler içerisinde sesli ve görüntülü irtibat kurmanın evvelden hayal bile edilemeyecek bir şey olması size de çok değişik gelmiyor mu? Daha evvelleri New York’taki dostunuza uzun bir şey anlatacaksanız mektup yazmanız gerekiyordu. Daha sonraları da başlarda her bölgede bir şahısta olan daha sonra konutlara giren telefonla irtibat kurmak günümüzde tam operasyonlarını internete devretmiştir. İnternet günümüzde yalnızca irtibat olarak görülmemelidir. İnternet artık ticaretin, finansal işlerin, bilimin ve daha bir hayli harekâtın yapıldığı bir platform haline gelmiştir. Ayrıca internet bilgiye ulaşmayı da süratlendirmiştir. Evvelden merak ettiğiniz bir mevzu olduğunda kütüphanelerde büyük kitapların arasında günlerce, haftalarca belki de senelerce çalışma yapmanız gerekirken günümüzde iki saniyenizi ayırıp internetten bakmanız yetmektedir. İnternet hayatımızda öyle bir noktaya gelmiştir ki 20. asrın getirdiği buluşlar arasında en bırakılmazımız olmuştur.

1. Radyo

Günümüzde kullanım tesiri bakımından televizyon ve internetin gerisinde kalsa da radyo 20. asırda çıkan en büyük yeniliklerdendir. Tüm irtibat ağlarının tellerle sağlandığı yarıyılda yalnızca bir bireyin tel kullanmadan suratlarca hatta binlerce km uzaktan dinlenmesini sağlamakla kalmadı aynı zamanda bulunduğu asra göre kitle irtibatında devrim haline geldi. Yarıyılına baktığımızda insanların kitlelerle yalnızca gazete üzerinden irtibat kurabildikleri yarıyılda bir haberin tüm ülkeye yayılması yalnızca gazete baskısının erişebildiği yerlerde olası olurken Ağzına alanarda dahi geç dinleniyordu. Radyo işte böyle irtibatın güç olduğu bir yarıyılda devrim gibi ortaya çıktı. Yalnızca gündem sorunları değil musiki gibi alanlarda da insanların genel kültürleri yükselten bir taşıt olması sebebiyle radyolar ayrı bir ehemmiyete sahiptir.

Natürel ki de radyolar yalnızca karşıdan birinin konuştuğu ve milyonlarca şahsa sesini duyurduğu makineler olarak öğrenilmemelidir. Radyo teknolojisi sayesinde radyo sinyallerinin neler yapabileceği görülmüş oldu. Bu son derece tesirli radyo dalgaları endüstriyel kullanımdan tıbbi kullanıma kadar bir hayli değişik makinenin buluşunda kilit rol oynadı. Günümüzde radyo dalgalarını kullanan bir hayli değişik makine tıbbi görüntüleme teknikleri olarak bile karşımıza çıkmaktadır. Hem irtibatın çok limitli olduğu yarıyılda ortaya çıkması hem de ortaya çıktıktan sonra bir hayli değişik sektör tarafından kullanılabilmesi radyonun çok ehemmiyetli bir buluş olduğunu ortaya koymaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ